Ahmet Davutoğlu’ndan ittifak açıklaması

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "Sayın Akşener, Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Artık işin özünü konuşmamız gerekiyor" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Seçim ittifakı konusunda değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “Artık işin özünü konuşmamız gerekiyor. İşin özü; siyaseti nasıl yapılandıracağız, demokratik anayasayı nasıl inşa edeceğiz, parlamenter sisteme nasıl geçeceğiz, devletin kurumlarını nasıl inşa edeceğiz? 6 partinin bir araya gelip konuşmuş olması önemlidir. Artık sadece sistem üzerinde teorik ittifakın ötesine bunu taşımak lazım çok daha somut alanlarda zemin oluşturmak lazım. Sayın Akşener, Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Daha sonra üçlü oturduk. Diğer siyasi liderlerle de görüşme kararı aldık. Bu bir istişare süreci. Hep birlikte bunu yapacağız. Ben oyun kurucu değilim, oyun kurulacaksa birlikte kuracağız” dedi.

“Eğer seçime gideceksek, zorlu seçim olacaksa, seçim sonrasında zorlu süreci yürüteceksek bunları konuşmak lazım. 6 parti parlamenter sistemde olduğu gibi ilkeler ve değerler etrafında. 5 benzemez diye bir tabir vardır” diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçenlerde sayın Cumhurbaşkanı da alayımcı bir şey kullandı. Tam da bu lazım Türkiye’ye. Birbirine benzeyen aktörlerin anlaşarak Cumhurbaşkanlığı makamını kullanması dışlamayı, ötekileştirmeyi beraberinde getiriyor. Türkiye’nin ana damarları burada. Görüş farklılıklarımızı muhafaza edeceğiz. Tabii ki CHP ile bizim aramızda, bizimle CHP arasında görüş farklılıkları olacak. Tabii ki İYİ Parti ile bizim aramızda görüş farklılıklar olacak. Kürt meselesi, ekonomiyi, liberalizmi tabii ki konuşacağız. Bu süreç çok iyi başladı. Biz bu farklılıklarla birbirimize saygı duyarak varız. Kimin nereye oturacağı hiç önemli değil. Keşke sayın Erdoğan o egosunu aşıp, bizlerle oturabilseydi Cumhurbaşkanı olarak. Herkesi toplayabilseydi. Kendi partisinden çıkanları bile toplamadı. O yukarılarda, farklı bir alemde. Sayın Bahçeli oturduğu yerden herkesi hain, terörist ilan edebilecek güçte ve hakta görüyor kendisini. Ben, sayın Akşener, sayın Kılıçdaroğlu böyle bir hakkı görmüyor kendisinde. Bugün Meclis’te grubu olan partilerin gösterdiği özveriyi takdir ediyorum, beraber oturma anlamında. Ne benim için eski Başbakan olmam, ne sayın Kılıçdaroğlu ne sayın Akşener’in birbirimize üstünlüğü yok. Bence liderler de bu konuda mutabık gördüğüm kadarıyla, cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmasını seçim ilan edilene kadar gündemden ve masadan kaldırmak. Bu iktidarın, muhalefet arasında ihtilaf çıkarmak için bazen partiler içinde bazen partiler arası kullandığı bir koz. Şu anda tartışmanın hiç bir faydasını da görmüyorum. Her gün bunu tartışmak bu Türkiye’nin esas gündeminden kopuşu getiriyor. Türkiye’nin meselesi bir kişinin gidip, başka bir kişinin gelmesi değil. Benim meselem de Sayın Erdoğan’ın gitmesi değil. Bu iktidarla birlikte otoriter yolsuzluk düzeni dediğimiz düzen gitmeli. Bir kişinin gitmesiyle, yerine benzer düzeni kuracak otoriter anlayışlı birinin şu ya da bu gerekçeyle gelmesi halinde Türkiye bir ümidi daha kaybeder.”