Nas kamuflajı altında bankalar fonlandı

Saadet Partisi Genel Başkanvekili Prof. Dr. Sabri Tekir, “Bir ülkede adaletin varlığını öğrenmek istiyorsanız bir tek şeye dikkat edeceksiniz. Paranın akış istikametine.” dedi.

İzmir teşkilatının Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen İl Divan Toplantısı’nda konuşan Sabri Tekir, siyasetin bilgi zemini üzerine oturtulması gerektiğini belirterek, para sisteminin kimin elinde olduğunu çok iyi bilmek gerektiğine dikkat çekti. Saadet Partili Tekir, “Bir ülkede adaletin düzeyini veya adaletsiz bir sistemin olup olmadığını görmek istiyorsanız, bir tek şeye dikkat edeceksiniz. Paranın akış istikametine. Paralar nereye gidiyor ona bakacaksınız. Türkiye’de vatandaşın alın teri ile ödediği vergiler hangi istikamete akıyor, bunu kavradığınız andan itibaren adaletli bir sistem olup olmadığını anlarsınız. Bunun için ölçülerimiz vardır. Vergi muafiyetlerinden kimler yararlanıyor, vergiler nasıl harcanıyor? Buna bakmamız lazım. Kredi mekanizması yoluyla vergilerin kimlere ne şekilde akıtıldığını çok iyi bir şekilde izlemeliyiz.  Ve eğer vergi gibi, kredi gibi hususlarda bir dengesizlik varsa, ilişkisizlik varsa, bu bilinçli bir şekilde kurulmuştur ve dolayısıyla da parasal akımların bu kurulan dengesiz sistemle birilerine akıtıldığını görmüş olursunuz” dedi.

Bankalar faiz düşürmedi

Politika faizinin iktidar eliyle yüzde 18’den yüzde 14’e düşürüldüğünü hatırlatan Sabri Tekir, “Merkez Bankası’nın faizi düşürüldü. Arkasından herkes bekliyordu ki, bankalar da vatandaşa verdikleri kredilerin faizlerini düşürsünler. Peki, düşürdüler mi? Hayır. Daha da yükselttiler mi? Evet. Ama en önemlisi bankalar devletten aldıkları o paraları devlete iki gün sonra satarlarken yüzde 22,70 üzerinden sattılar. Neden faiz düşürmedi bankalar? Nas kamuflajı altında bankalar fonlandı da onun için.” diye konuştu.

İl Divan Toplantısına Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, İl Başkanı Mustafa Erduran, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve yönetimleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri katıldı. Verimli çalışma yönünden başarı gösteren ilçelere ödül verildi.