Tuz Gölü’ndeki depolarda 3-5 günlük gaz kalmış

CHP Ekonomi Masası, Ankara’daki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) ziyaret ederek, elektrik ve doğalgaz kesintileri nedeniyle yaşanan sorunları dinledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Ekonomi Masası Başkanı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel ve CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte bugün Anadolu OSB’yi ziyaret etti. CHP heyetini OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay karşıladı. Tuncay ve CHP heyeti, OSB’lerdeki elektrik ve doğal gaz kesintisi konusunda konuştu. BirGün’de yer alan habere göre Tuncay, kesinti nedeniyle yaşanan sorunlardan bahsederek, “Bu uygulamanın Türkiye’ye ne kadar zarar verdiğini ölçmemiz mümkün değil” dedi. Tuncay, çalışanların ücretleri konusunda ne yapacaklarını bilmediklerini aktararak, çalışanların mağduriyeti konusunda “Ya biz gidereceğiz ya gidermeyeceğiz. Artık vicdanımıza kalmış” dedi.

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kurt ise OSB’deki durumu “İn cin top oynuyor. Hiç kimse yok” diye açıkladı.

CHP heyeti ve Tuncay, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. CHP Sözcüsü Öztrak, Türkiye’de bugüne kadar yaşanmamış bir enerji krizi yaşandığını belirterek, “Yaşanan krizin bir ayağında yüksek maliyetler, bir ayağında enerjiye erişim problemi var” dedi. Öztrak, son bir yılda sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 435 ve elektriğe yüzde 290 zam geldiğini hatırlatarak, “En pahalı enerji ulaşamadığımız, olmayan enerjidir. Ülkemiz maalesef bugün bunu yaşıyor” diye konuştu.

Döviz kurlarındaki dalgalanmayla da sanayicinin zor duruma düşürüldüğünü ifade eden Öztrak, “Bunların üzerine sanayicinin enerjisini keserek sanayiciye bir darbe daha vurdu… Hükümet sanayicimize kasten çelme taktı. Cumhuriyet tarihinde böyle bir basiretsizlik görülmemiştir” dedi.

Sanayicinin pazar kaybetme riski ve yetiştiremediği siparişler nedeniyle tazminat ödeme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Öztrak, “Sanayicimiz, sorumlusu olmadığı bir krizin tüm maliyetlerini taşımak zorunda kalıyor. Bu krizin tek sorumlusu var. Ülkemizin enerji arz güvenliği ile kumar oynayan, cin olmadan adam çarpmaya çalışan basiretsiz yönetim. Bir ülkenin enerji arz güvenliği sınır güvenliği kadar önemli” diye konuştu.