TÜSİAD SD² 2021 döneminin başarı hikayeleri açıklandı

TÜSİAD'ın, sanayinin dönüşümüne destek sağlamak amacıyla yürüttüğü TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm (TÜSİAD SD2) Programı'nın Başarı Hikayeleri Töreni bugün çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Törenin açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, TÜSİAD Sanayi Politikaları Yuvarlak Masası Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TÜSİAD Sanayi Politikaları Yuvarlak Masası Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci yaptı.

TÜSİAD SD2 programının doğru partnerlerin bulunması anlamında hem teknolojiyi kullanan hem de üreten şirketler için büyük fırsat yarattığını hatırlatan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Şirketlerimizin dijitalleşme sürecindeki sorunlarını ya da ihtiyaçlarını daha iyi anlamaları; bu sorunlara çözüm üretecek teknoloji tedarikçileri ile tanışmaları için TÜSİAD olarak kolaylaştırıcı görevi görüyoruz. Dijital platform altyapısına geçerek güçlenen TÜSİAD SD²’nin önümüzdeki süreçte daha fazla alanda ilham verici örnekler çıkaracağına inanıyoruz. Bu vesileyle sizleri TÜSİAD SD2 Dijital Platformu’na üye olarak büyüyen ve ivmelenen ekosistemin bir parçası olmaya davet ediyorum.”

Konuşmasında, zorlu dönemlerden geçildiğinde bile gelecek vizyonumuzu hep bir üst ölçek ekonomisi olma odağında tutmamız gerektiğini vurgulayan TÜSİAD Sanayi Politikaları Yuvarlak Masası Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu sözlerine şöyle devam etti:
 
“Değer zincirinin tamamında verimliliği artıracak yatırımdan vazgeçmemeliyiz. Bu da ancak ana ve yardımcı sanayinin; teknoloji üreticilerinin; kamu ve akademinin sinerji içinde hareket etmesi ile mümkün. 2018 yılında bu amaçla başlattığımız TÜSİAD SD2 Programı’nı her sene büyüterek ve geliştirerek yolumuza devam ediyoruz. Çok kısa bir süre önce tanışan ve eşleşen şirketlerimiz kısa zamanda güçlü işbirlikleri ortaya koydular. Tüm tarafları tebrik ediyorum. Hem teknoloji kullanıcılarımız hem de teknoloji üreticilerimiz için öğretici bir süreç olduğuna inanıyorum.”
 
TÜSİAD SD2‘nin dördüncü dönemini heyecanla tamamladıklarını ifade eden TÜSİAD Sanayi Politikaları Yuvarlak Masası Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci, 2021’de eşleşen şirketler dokuz alanda dijital çözüm çalıştı. Bu çözümleri törende izleyicilerle buluşturuyoruz ve jürimizin belirlediği başarı kategorilerini açıklıyoruz. Çalışılan çözümlerle iyi uygulama kütüphanesi oluşturan TÜSİAD SD2‘nin yeni ilham veren çözümlerini kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. İnci ayrıca, TÜSİAD SD2‘nin 4. Dönemini kapatırken 5. Çağrı dönemini de başlattıklarını paylaştı.
 
EY Türkiye (Platin Sponsor), Vodafone Business (Altın Sponsor), Hewlett Packard Enterprise (Altın Sponsor), PARAM (Bronz Sponsor), Gün+ Partners Avukatlık Bürosu (Hukuki Destek Paydaşı), Medinova (Çözüm Ortağı) desteğiyle 2021 dönemi tamamlanan TÜSİAD SD2 Programı’nın TÜSİAD SD2 Başarı Hikayeleri Töreni’nde başarı kategorileri aşağıdaki şekilde belirlendi:

Ticarileşme Potansiyeli – Brisa & Distant – BriDepth
Sektörel Dönüşüm Potansiyeli – Desa Enerji & Nar Sistem – Elektrik Sayaç Verilerinin Dijitalleştirilmesi
Teknolojinin Sürdürülebilirliği – Dyo & Teknosol – İleri Planlama ve Üretim Detay    Çizelgeleme
Yaygınlaşma Potansiyeli – Ford Otosan & Kimola – Sosyal Medya Metin Analiği
Sektörel Dönüşüm Potansiyeli – Ford Otosan & Smart IQ – İkinci El Araç Fiyat Tahminleme
Katma Değer – Kordsa & E3tam – Rollerde İplik Kontak Yüzeyi Kalite Kontrolü
Teknolojinin Sürdürülebilirliği – Norm Cıvata & KalybeAI – Bağlantı Elemanı Ölçülerinin ve Standardının Belirlenmesi için Mobil Uygulama
Teknolojinin Sürdürülebilirliği – Tofaş AŞ & Eczacıbaşı Bilişim – Araç Kapı Kapanma Sertlik Değerlerinin Tahminlenmesi
Katma Değer – Tofaş AŞ & Simtera – Gövde Geometri Hatalarının Makine Öğrenmesi ile Tahminlenmesi

Programın destekçi kuruluşlarının belirlediği özel kategoriler ise şöyle:

EY Türkiye Başarı Kategorisi – Tofaş & Simtera – Gövde Geometri Hatalarının Makine Öğrenmesi ile Tahminlenmesi
 
HPE Başarı Kategorisi – Norm Cıvata & KalybeAI – Bağlantı Elemanı Ölçü ve Standardının Belirlenmesi için Mobil Uygulama
 
Vodafone Business Başarı Kategorisi – Ford & Kimola – Sosyal Medya Metin Analitiği