Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor

FinTech girişim kurucusu Insha Ventures, tarafından hayata geçirilen NakitBasit ile kullanıcılar artık nakde ihtiyaç duyduğu her an ATM’ye gerek kalmadan zincir marketlerden, perakende satış noktalarından, fatura ödeme merkezlerinden veya para transfer merkezlerinden cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilecek.

BURCU NOYAN

Zaman hızla değişiyor. Somut gerçeklikler yerini dijital gerçekliğe bırakıyor. Dijital paylaşımlar artıyor. Finans dünyası da dijital dönüşümlere, teknolojik yapılanmalara hızla geçiyor. Bu kapsamda yeni  çalışma FinTech girişim kurucusu olarak 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Insha Ventures’ten geldi. Insha Ventures’ın yeni FinTech markası NakitBasit, zincir marketlerden perakende mağazalara, fatura ödeme merkezlerinden para transfer merkezlerine çok sayıda noktayı ATM’ye dönüştürüyor. Türkiye’de bir ilk olan uygulama üzerinden kullanıcılar kasalarda cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilirken, önümüzdeki dönemde para yatırma ve fatura ödemenin yanı sıra para transferi de gerçekleştirebilecek. 

“Hedef ilk etapta 10 bin noktayı aşmak”

NakitBasit’i şu ana kadar Türkiye genelinde 72 ilde ve bin 172 noktada kullanıma sunduklarını belirten Insha Ventures Genel Müdür Vekili Hasan Sami Bayansar, yılsonunda bu arakamı 10 bine çıkarmak istediklerini söyledi. Bu yılın ilk yarısında büyüme, ikinci yarısından itibaren yatırım fırsatları için çalışmaları hızlandırdıklarını aktaran Bayansar, dünyada sık kullanılan bir uygulama olmak istediklerinin altını çizdi. NakitBasit’le ilk etapta para çekme işleminin gerçekleşeceğine dikkat çeken Bayansar, “ NakitBasit ile ilk etapta kullanıcılar, entegrasyonları tamamlanan Çağrı Market, Biçen Market, Föy Fatura, PayPorter, BPN, Elekse ve Fatura Vizyon şubelerinden Albaraka Türk’te bulunan mobil bankacılık hesaplarından para çekme işlemi gerçekleştirebilecek. Bunların yanı sıra hali hazırda Param, EnPOS, EPGİS, Birleşik Ödeme ve POS AŞ’nin de dahil olduğu iş ortaklarımızın sayısını ilerleyen süreçte artıracağız. NakitBasit para yatırma, fatura ödeme, yurt içi & yurt dışı para transferi gibi pek çok bankacılık hizmetini de kapsayacak” dedi.

 “Bankalar için maliyetten tasarruf, iş ortaklarımız için kazançlı bir model”

NakitBasit Satış ve Büyüme Kıdemli Yöneticisi Kutluhan Şabik,  bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin etkisiyle nakit kullanımı her ne kadar zaman içinde gerileme eğiliminde olsa da nakde hızlı erişim ihtiyacının devam ettiğini söyledi. Uygulamanın bireylerin hayatını kolaylaştırmanın yanında hem bankalar hem de iş ortakları için avantajlı bir model olduğunun altını çizen Şabik “Bankalar tek bir entegrasyonla ATM sayılarını artırabilirken, müşterilerinin nakit ihtiyacını anında karşılayabiliyor ve ATM yatırım ve operasyonel maliyetlerinden de tasarruf sağlıyor. İş ortaklarımıza ise yeni müşteri kazanımının yanında nakit yönetim kolaylığı ve komisyon geliri paylaşımıyla kazançlı bir model sunuyoruz. Bunlara ek olarak yılsonunda açıklanan Dijital Banka Yönetmeliği’ndeki mevzuata uygun olarak ülkemizde yeni faaliyete geçecek dijital bankaların da fiziksel ATM ihtiyaçlarını karşılamayı umuyoruz. Yakın gelecekte NakitBasit ile kullanıcılar dijital cüzdanlardan da para çekilebilecek” dedi.

NakitBasit uygulaması nasıl çalışır?

NakitBasit uygulamasını App Store / Google Play’den indiren kullanıcılar, üye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en yakın NakitBasit noktasını harita üzerinden veya bulunduğu konuma en yakın yerler arasından seçebiliyor. İşlem yapmak istediği bankayı seçiyor, mobil bankacılık bilgileriyle TL hesaplarına erişim sağlıyor, işlem yapmak istediği tutarı seçiyor, uygulama üzerinden verilen işlem barkodunu kasa görevlisine göstererek çekmek istediği tutarı teslim alıyor.

 

Loading