‘Ekim ayında doğal gazımız bitecek’

Doğalgaz kısıntısı ile başlayan enerji kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Şu anda bizim kontrata bağlanmış doğal gazımız bu yıl 2022 yılı için ekim ayına kadar yetecektir" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de sanayilerde üretimin durmasına neden olan enerji kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Bugünlerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez olan bir şeyle karşılaşıyoruz. Türkiye’nin en büyük enerji krizini yaşanıyor. İkaz ediyoruz. Şu anda bizim kontrata bağlanmış doğalgazımız bu yıl 2022 yılı için ekim ayına kadar yetecektir. Gelecek yıl eğer ilave kontratlar yapılmaması durumunda bugün konuştuğumuz sıkıntının çok daha fazlasını gelecek yılın ekim ayında konuşacağız. Çünkü ekim ayında bizim doğalgazımız bitecek” dedi.

“Kriz göz göre göre geldi” diyen Usta, “Şöyle düşündüler; pandemi vardı. Doğalgaz tüketimimizin bir miktar az olması, bundan sonra hep böyle gidecek diye bir rehavet oluşturdu Enerji Bakanlığında. Aslında 2021 yılındaki 61 milyar metreküplük doğalgaz tüketimi tahmin edilmesi zor, sürpriz bir tüketim değildi. Fakat 61 milyar metreküpü öngöremediler. Sürekli Karadeniz’de şurada burada doğal gaz keşifleri yapıldı dendi. Kendi yalanlarına kendileri de inandılar. Oradan gelen rehavet ve özgüvenle Türkiye bugün doğalgazsız kaldı. Dolayısıyla bu tahmin edilemeye bir şey değildi. Buna hazırlık yapılmadı. Doğru projeksiyon yapılmamasından kaynaklanan vahim bir hatayla Türkiye karşı karşıya” ifadelerini kullandı.