Burak Elmas sessizliğini bozdu

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, Habertürk TV'de gündeme dair soruları cevapladı.

Galatasaray’da Fatih Terim ile yolların ayrılması ve puansız geçen haftalar sonrası eleştirilerin odağında yer alan Başkan Burak Elmas, Habertürk TV’de yayımlanan Teke Tek programına konuk oldu. Programda Fatih Altaylı’nın gündeme dair sorularını yanıtlayan Burak Elmas seçim öncesi dönemden bahsederek, “Seçim dönemi çalıştığınız ekiple seçimden sonra icraata geçtiğiniz zaman fikir ayrılıkları olabiliyor. Böyle durumlarda dostça yolları ayırmak son derece doğal. Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımızın seçiminden pişman değilim. Önümüze bakacağız. Zor bir dönemde aday olduk, taşın altına elimizi koyduk” dedi.

Elmas, Fatih Terim ile ilgili olarak, “Son dönemlerde çok fazla yalan bilgi servis edildi. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı, istediği teknik direktörle, istediği zaman görüşebilir. Buna mecbur. Yaz ayından bu yana hoca aradığımız haberleri doğru değil. Domenec Torrent ile görüşmeleri ben yaptım.  Hocamıza, Pep Guardiola’nın yardımcısıyla görüştüğümüzü söyledim. Fatih Terim’e, Torrent ile görüşmenin detaylarını anlatmadım. Daha sonra en uygun opsiyon bu olduğu için Fatih Terim’le yolları ayırdım. Fatih Terim ile yolların ayrıldığı zamanki verilere bakarsanız, bu kararı almak için yeterli sebebim vardı” ifadelerini kullandı.

Terim’in takımdan ayrılığını şık bir şekilde yapmak istediğini dile getiren Elmas, “Ayrılığı en şık şekilde yapmaya çalıştım. Fakat sonrasında bambaşka bir ortam oldu. Takımın yanında olunması lazım, bu kavgaları bırakmak lazım. Bu tür ayrılıklar hiçbir zaman kolay değildir ama yolları en iyi şekilde ayırmaya çalıştık. Ben hala Fatih Terim’in önemli bir futbol aklı olduğunu düşünüyorum. Bir efsanemizin sahadaki sonuçlarla yıpranmasını istemediğimi, onu bir ‘futbol aklı’ olarak, başkan yardımcısı göreviyle yanımda görmek istediğimi söyledim. Fatih Terim bunu istemedi. 1911’de Ali Sami Yen, ‘Beni çok eleştiriyorsunuz, taşın altına elini koymak isteyen varsa benden davet beklemesin, gelip yardım etsin’ demiştir. Ben de bunu yapmaya çalıştım” diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) karşı eleştirilerde bulunan Elmas, “Karşımızda, ciddi anlamda Galatasaray karşıtı olduğunu düşündüğümüz bir federasyon var. Hakemlerle ilgili ciddi sorunlar var. Federasyonla ciddi görüşmeler yaptık. Takımda da problemler var ama hakemlerle ilgili problemleri bunlarla karıştırmamak lazım. Bazı hatalar bize organize şekilde yapıldı. Onun için operasyon yaptıklarını düşündüm. Hala düşünüyorum. TFF içinde bizim gitmemizi isteyenler var. TFF, tam anlamıyla özerk değil, bu yüzden kulüplere karşı sorumluluk hissetmiyor” dedi.

Seçim ve ibra ile alakalı soruya cevap veren Elmas, “Bugün çok önemli konular hakkında konuşuyoruz. Günlük çok ciddi sorunlar var. Galatasaray’ın geleceğini kurtarabilecek büyük projeler ile ilgili çalışıyoruz. Ben şu anda ne ibrayı ne de seçimi düşünüyorum. Üyelerimiz nasıl bizi seçtilerse, oylarıyla gerekli kararları da alabilirler. Buna da saygı duyarım. İbra edilmezsem, tüzüğümüz ne gerekiyorsa yaparım. Şu an ibrayı değil birçok sorun var, onları düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Elmas transferler konusunda şu ifadeleri kullandı:

“Çok talihsiz bir dönem yaşadık. Cezalılar, kaleci sakatlıkları, Afrika Kupası… Kısa bir dönemimiz var, araştırma yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde 1 veya 2 ismi kadromuza katmak için çalışıyoruz. Bafetimbi Gomis, görüştüğümüz oyunculardan biri. Hocamızla da görüştük. Büyük bir ihtimalle Yedlin ayrılacak, yerine Omar’ı koyacağız. Galatasaray’a, maliyeti uygun ama katkısı yüksek oyuncular almamız lazım. Galatasaray küme düşme tehlikesi yaşamayacak.”