MHP’li Kalyoncu: Soyer “İklim Kriziyle Mücadele Ödülü” alacak ne yaptı?

MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iklim kriziyle mücadele ödülü alması üzerine Soyer’in İzmir’e yapmadıklarını açıkladı!
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“İklim değişimlerine hazır mı? İzmir dirençli bir şehir mi? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına göre dirençli şehirmiş ve kendisi iklim krizine karşı yaptığı çalışmalar ile ödül almış! Bu durum gerçekten doğru mu? Yoksa yandaşlar, ahbaplar ve şakşakçılar algı mı oluşturuyor? İzmir neye hazır ve neler yapılmalı bir inceleyelim! İklim değişikliğine karşı çalışmaları nedeniyle 2021 İz Bırakanlar ödülüne layık görülen Tunç Soyer “İzmir’e ne yapmamış?” birkaç önemli örnek ile ele alalım: İzmir’i afetler açısından ele alırsak; İzmir’de yağmur yağınca, sel olunca afet diye açıklama yapan bir belediye başkanı ve bir CHP yönetimi var! İzmir’in altyapısı dirençli şehir gereksinimine göre planlanmış mıdır? Hayır! Sel olmasının kaynağında yağıştan çok mühendislik hataları var mıdır? Evet! Peki İzmir depreme karşı dirençli midir? Hayır! Büyük şehir belediye binasının dahi depreme dayanıklı olup olmadığı ancak depremden sonra öğrenildiği bir şehirdir İzmir. Büyükşehir Belediyesinin açıklamalarına göre kaçak yapı metropol ilçelerde yüzde 36 düzeylerinde. Şehirde ne olduğu bilinmiyor ve şehir planlaması denen bir şey yok İzmir’de.”

“Trafik açısından değerlendirirsek; İzmir’de yine mühendislik hataları, yanlışlar ve yanlış uygulamalarla gittikçe artan bir sorun halindedir! Yeşil alan açısından değerlendirirsek; İzmir en fakir şehirlerden, metropol ilçelerde neredeyse yok! Peki şehrin rüzgar koridorları, ısı alanları belirlenmiş ve hesaplanmış mıdır? Hayır. Atık su ve arıtma tesisleri açısından değerlendirirsek; Atık su kanalları ile yağmur suyu kanalları birbirinden ayrılmış mıdır? Tüm hattın sadece %10’u civarı ayrılmış durumdadır. Yani neredeyse yok düzeyindedir! Arıtma tesisleri düzgün çalışıyor mu? Hayır! Tabii ki çalışmıyor ve körfezin hali ortadadır. Sorduğunuzda hepsine hazırlıklı ve ödül alan Başkan var fakat yapılan hiçbir şey yok. İzmir’de kanalizasyona bağlı olmayan 87 bin fosseptik olduğunu söyleyen bir belediye var. Belediye en fazla 3 bine yakınının sızdırmasız olduğunu ifade ediyor. Gerisinin ne olduğundan haberi bile yok. Kaçak binaların fosseptiklerinin ne olduğunu sormuyoruz bile. Çünkü haberleri yok. 

“İçme suyu açısından değerlendirirsek; En önemli içme suyu havzası olan Tahtalı Baraj havzasında baraja lağım girişi, baraj kurulduğu günden beri devam ediyor. Bu duruma dur demeyen bir belediye var. İzmir’e ne içiriyorlar? Siz düşünün! Küçük Menderes nehir kirliliği hat safhada. Belediye müdahale etti mi? Yine hayır! Gediz kirliliğinden bahseden Tunç Soyer kendi üzerine düşeni yaptı mı? Yine hayır! İzmir fırtına şiddeti değişimlerine hazırlıklı mıdır? Deniz seviyesi yükselmelerine hazırlıklı mıdır? Yine hayır! Sayılacak o kadar konu var ki! Netice maalesef, “Yapmadı!”, “Yok!” ve “Hayır”dan ibarettir! Fakat iş ahbap çavuşlarından ödül almaya gelince, evet! Söylemlerde de her şeyi yapmış gibi gösteriliyor! Şova devam fakat İzmir’e yazık oluyor. Bu yönetimi iş başına getirenle birlikte İzmir’de yaşayan herkese yazık oluyor. Fakat Tunç Soyer ve yandaşlarının keyfi yerinde! Şatoyu ev yapan, zeytinyağı sıkma tesisini villa yapan, yandaşa rant sağlayan ve her sorunda hükümeti pervasızca suçlayan bir Başkan var. Sonuç olarak, İzmir’imizi bekleyen sel, deprem, Körfez kirliliği, su sorunu, atık su sorunu ve iklim değişikliği ile bağlantılı birçok sorun var! Biz uyarıyoruz bu umursamaz tavrınızla İzmir heba oluyor, Başkan ve yandaşları ihya oluyor!”