Manisa’daki fabrikalarda üretim yarıya düştü

BOTAŞ ve TEİAŞ'ın sanayiciye uyguladığı doğalgaz ve elektrik kesintileri nedeniyle Manisa’daki bazı fabrikalarda üretime ara verilirken, bazı fabrikalarda üretim yarı yarıya düştü.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Doğalgaz kısıtlaması nedeniyle TEİAŞ’ın elektrik kısıtlamasına gitmesi Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan fabrikaları olumsuz yönde etkiledi. Sözcü’de yer alan habere göre elektriğini doğalgaz ile üreten organize sanayi bölgelerinden birisi olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde ve büyük fabrikalara yan sanayi hizmeti veren Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nde doğalgaz ve elektrik kısıtlaması sebebiyle kimi fabrika üretimi durdururken, kimi fabrikada ise üretime ara verdi.

Edinilen bilgilere göre doğalgaz ile elektrik üretimi yapan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne (Manisa OSB) ait Elektrik Üretim A.Ş.’den elektrik alan fabrikalarda çalışmaların durmaması için üretimin yüzde 50 oranında düşürüldüğü öğrenildi. Manisa OSB’ye ait enerji santralinden elektrik almayan fabrikalarda ise üretimin bir günlüğüne durdurulduğu, fabrika işçilerine izin verildiğini edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Manisa OSB’de faaliyet gösteren Vestel’in fabrikalarında ise elektrik sıkıntısı sebebiyle bir günlüğüne üretime ara verildi. 

Yaşanan elektrik sıkıntısı sebebiyle bir günlüğüne üretime ara veren veya üretim kapasitesini yarıya yarıya düşüren Manisa OSB’deki fabrikalara 25 Ocak tarihiyle elektriğin tamamen verileceği, ancak 26-27 Ocak tarihlerinde ise kısıtlamanın tekrar yapılacağı öğrenildi.