CHP’li Purçu’dan çocuk istismarına karşı soru önergesi

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, ülkemizdeki çocuğa yönelik cinsel istismar suçuna ilişkin koruyucu-önleyici politikalar ve hizmet modelleri geliştirilmesine yönelik veriler elde edilmesi amacıyla, İzmir Barosu tarafından açıklanan son verileri içeren bir araştırma önergesi sundu.

“İzmir Barosu tarafından, 2020-2021 yıllarında çocukların maruz bırakıldığı cinsel istismar suçuna ilişkin açıklanan verilere göre, 2020 yılında İzmir Barosu tarafından çocuk istismarı suçu için 1.078 avukat görevlendirilmiştir. 2021 yılında ise bu sayı 1470’e çıkmıştır” siyen Purçu, erken yaşta evliliklerin yaygın olduğu Doğu illeri başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında meydana gelen cinsel istismar suçunun boyutlarına dikkat çekti.

Pandemi sürecinde okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerden birinin Türkiye olması ve bu durumun çocukların güvenliği açısından risk unsuru oluşturduğunun altını çizen CHP’li Özcan Purçu; “Okulların kapatılması çocuklara yönelik ihmal ve istismar risklerini artırmış, ihbar edilme oranlarını düşürmüş, çocukların eğitimden kopuşlarını hızlandırmıştır. Yoksulluk nedeniyle çocuklar çalışmaya yönlendirilmiş, kız çocuklarında da erken evlendirilme riski artmıştır. Pandemi sürecinde, diğer suç tiplerinde de paralel artışlar gözlemlenmiştir” dedi.

 

ACI TABLO: İSTİSMARA UĞRAMA YAŞI 2’YE İNDİ!

Konuya ilişkin çarpıcı verilere değinerek; “Kasım 2021’de yayınlanan “Cinsel İstismara Maruz Bırakılan Çocuklara Yönelik Hak İhlallerini İzleme Raporu” na göre; bir sivil toplum kuruluşu tarafından takip edilen davalarda istismar yaşının 2’ye kadar indiği, çocukların %46,3’ünün 5-10 yaş grubunda olduğu, bu çocukların evlerinde, eğitim gördükleri kurumlarda, sokakta, komşu evlerde ya da alışveriş̧ ortamlarında istismara maruz bırakıldıkları, çocukların hiç tanımadıkları yabancı istismarcı oranının sadece %4 olduğu tespit edilmiştir. İstismara maruz bırakılma süresini bildiren çocuklara bakıldığında, %52’sinin sistematik olarak yıllarca mağduriyet yaşadığı ortaya çıkmıştır.” açıklamasında bulunarak, Adalet Bakanlığı istatistiklerinin altını çizdi:

“Adalet Bakanlığı “Türkiye’deki Ceza Mahkemelerinde Çocukların Cinsel İstismarı Suç ve Karar Sayısı (2013-2020)” istatistiklerine göre, cinsel istismarın TCK uyarınca açılan dosyalardaki suçlar içindeki oranı 2013 yılında %0,6 iken bu oran 2020 yılında %0,8’e yükselmiştir. 2013 yılında %18,1 olan dosyalardaki beraat oranı ise 2020 yılında %22,7’ye çıkmıştır. 2020 yılında güvenlik birimlerine suç̧ mağduru olarak 150 bin 615 çocuk başvuruda bulunmuştur.”