Başkan Soyer’e iklim kriziyle mücadele ödülü

İklim kriziyle mücadele için yaptığı çalışmalar nedeniyle ödül alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “İzmir’de doğayla uyum içinde bir yaşam için attığımız adımların ülkemize ve dünyamıza ilham vermesini diliyorum” dedi.

İz Gazete’nin 6. Kuruluş Yıldönümü, gazetenin geleneksel “İz Bırakanlar” ödül töreniyle Tarihi Havagazı Fabrikası’nda kutlandı. Bu yıl “İklim Kriziyle Mücadele” temasıyla dağıtılan ödüller İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Murat Bakan, Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Özer Akdemir, Avukat Özlem Altıparmak ve Avukat Cem Altıparmak çifti ile Karadeniz’de çevre mücadelesinin sembol isimlerinden merhum Metin Lokumcu adına oğlu Ulaş Lokumcu’ya verildi.
Tören İzmir’de basın, siyaset, sanat, iş dünyasından çok sayıda ismi bir araya getirdi. İz Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal genç bir ekiple çıktıkları yolda basın meslek ilkelerinden ödün vermeden devam edeceklerini söyledi. Törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi de yaşadığımız süreçte basın özgürlüğünün ve yerel basının önemine dikkat çekti.
 
“Çağın sonunu biz belirleyeceğiz”
İklim değişikliğine karşı çalışmaları nedeniyle 2021 İz Bırakanlar ödülüne layık görülen Başkan Tunç Soyer, “Doğayla uyumlu bir uygarlık kurmanın insanlığın en temel meselesi haline geldiği çağda yaşıyoruz. Bu çağın sonunu biz belirleyeceğiz. Ya iklim devrimiyle doğadaki tüm canlılarla birlikte yaşamaya devam edeceğiz ya da gezegenimizin yangın yerine dönmesine seyirci kalacağız. Gezegenimiz bizim ortak kaderimiz. Burası milyarlarca aynı cümlenin aynı anda söylenip tek bir hikayeye dönüştüğü yer. Her birimizin hangi cümleler kurduğunun çok önemi var. Ortak hikayemizin mi yoksa kendi hırsımızın mı cümlelerini kuruyoruz. Gezegenimizin geleceğini belirleyecek bu. Gezegenimizin bu harap hali bize çok açık anlatıyor ki insanın doymak bilmez cümlelerini duymaya tahammülü yok. Bu nedenle biz İzmir’de başka cümleler kurarak başladık işe. Başka bir tarım mümkün diyoruz. Çünkü iklim kriziyle yüzleşen çağımızda en eksilen şey su ve biyolojik çeşitlilik. Her ikisinin de sebebi yanlış tarım politikaları” dedi.  

“İzmir’de attığımız adımların dünyaya ilham vermesini diliyorum”
Göreve geldiğinden bu yana İzmir’de her felaketi yaşadıklarını hatırlatan Başkan Soyer, “Öğrendiğimiz çok şey var. En temelde gördüğümüz konu dirençli olmanın tek yolu dayanışma içinde olmak. Sadece birbirimizle değil doğayla da olmak. İzmir’i doğasıyla birlikte ileriye taşımak. İnsanlık iklim devrimini yapmaya hazırlanıyor. Ne siyaset ne ticaret ne turizm ne tarım iklim kriziyle mücadeleden azade değil. İzmir’in belediye başkanı olarak en temel odak noktamız; gelecek nesillere yaşam kalitesi yüksek doğanın muazzam çeşitliliğini yaşatan bir İzmir bırakmak. İklim kriziyle mücadelede ortaklaşan kalıcı çözümlere yatırım yapıyoruz. İzmir’de doğayla uyum içinde bir yaşam için attığımız adımların ülkemize ve dünyamıza ilham vermesini diliyorum. Mutlaka kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan: “Biz mücadeleye devam edeceğiz”
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada doğa için verilen mücadeleye dikkat çekti. Murat Bakan, “İzmir Türkiye’de iklim krizine karşı rol model olan bir kent. Mücadele buradan yükselecek. Maden bir ağaç yaprağını incitmeyecekse çıkarılmalı. İktidarın derelerimiz, dağlarının, denizlerimizle, onları korumakla ilgili problemi olmayabilir. O bizim işimiz. Biz mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Lokumcu’nun oğlu ve torunu sahnede
Metin Lokumcu’nun ödülünü almak üzere oğlu Ulaş Lokumcu ise kızı ile sahneye çıktı. Lokumcu, babasının HES’lere karşı verdiği mücadeleyi hatırlatarak “Çocuklarımızın geleceği için mücadele etmek zorundayız” dedi.
Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Özer Akdemir, Avukat Özlem Altıparmak ve Avukat Cem Altıparmak çifti de ödül alanlar arasında yer aldı.

2020 ödülleri de verildi
Törende, pandemi kısıtlamaları nedeniyle geçen yıl verilemeyen 2020 yılı ödülleri de dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı 30 Ekim depreminde yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarından dolayı ödüle layık görülmüştü. İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse ödülü çalışma arkadaşlarıyla aldı. Kovid-19 salgınında canla başla çalışan tüm sağlık çalışanları adına İzmir Tabip Odası’na verilen ödülü de Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı yönetim kurulu üyeleriyle ödülü kabul etti. Dünya Rekortmeni İzmirli Milli Yüzücü Emre Sakçı da ödülünü alkışlar arasında aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Biz Varız” kampanyasına destek için İz Gazete’nin düzenlediği 7 saatlik sosyal medya canlı yayınını organize eden Dayanışmayı Canlandıralım Yayını Komitesi adına da ödülü önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı aldı.