Yeniden “Tarihi Yanılgı” mı?

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 1973’de seçimlerden sonra Necmettin Erbakan’ın Milli Selamet Partisi ile koalisyon kurmuş, 3 ay sonra “Tarihi yanılgı” diyerek, “İlericiler, muhafazakarlarla koalisyon kuramaz” eleştirilerinin “haksız ve hatalı olduğunu” Meclis zabıtlarına geçirmiş; “Hem dindar, hem ilerici olunabileceğini” söylemişti.

Ne var ki, daha sonraki gelişmeler ve ortaya çıkan tablo “Ecevit’in yanıldığı” yönündeki görüşleri haklı çıkarmıştı.

42 yıl sonra, Haziran 2015 seçimleri ile beraber bu defa “Ahmet Davutoğlu başkanlığında AKP ile Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP’nin büyük koalisyonda bir araya gelmesi ihtimali” ortaya çıkmış, ne var ki gerçekleşmemiş, yeni hükümetin kurulamaması üzerine, Kasımda seçimler yenilenmiş ve AKP “yeniden tek başına iktidar” olmuştu.

Aradan 7 yıl geçti, hafta içinde “CHP / İYİ Parti liderleri, Gelecek Partisi genel başkanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine bir yemekte bir araya geldiler.

Bu yemek, Ankara kulislerinde, “Gelecek Partisi’nin de Millet İttifakı’na girme görüşmelerinin başladığını dair” iddialarla yankılandı. Eğer “olumlu sonuçlanırsa”, Millet İttifakı’nda “Necmettin Erbakan döneminden ve o tabandan gelen partilerden ikisi, Saadet Partisi ile Gelecek Partisi, CHP’nin “birinci parti olduğu” Millet İttifakı’nda buluşmuş olacaklar.

Rahmetli Ecevit’in “Tarihi yanılgı” sözü “yeniden” test edilecek.

AKP’den ayrılan iki partiden Ali Babacan başkanlığında kurulan DEVA Partisi, “batıcı ve merkez sağ” görüşlü. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Gelecek Partisi” ise AKP’nin oy deposu gibi görünen “tarikat ve cemaatler” tabanından büyük ölçüde oy koparacak bir “muhafazakar parti” olarak görünüyor. Kamuoyu yoklamaları da bu görüşü haklı çıkaracak sonuçlar veriyor.

Eğer “CHP – İYİ Parti – Saadet Partisi – Demokrat Parti – Gelecek Partisi” olarak “Millet İttifakı seçimi kazanırsa” ortaya “büyük koalisyon” çıkacak.

“Muhalefet” ise; AKP – MHP – HDP olacak. 2015 Haziran seçimlerinden sonra “Ben HDP’nin desteklediği k koalisyonda yer almam” diyerek, “CHP – MHP Koalisyonu’nu hatta başbakanlığı reddeden” Devlet Bahçeli, bu defa “muhalefette” HDP ile buluşacak.

DEVA Partisi’nin Millet İttifakı’na katılması, bugünlerde Millet İttifakı’nın “ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanı adayı olarak görünen Kılıçdaroğlu’nun yerine yeni bir aday aranmasının yolunu” açar mı?..

Davutoğlu, “İttifak olacaksa, sadece ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem ve cumhurbaşkanı adayı’ etrafında kurulmamalı. Ülke ve rejim sorunlarının tespiti, çözüm yolları, seçimlerden sonra kurulacak İttifak Hükümeti’nin neler yapacağı gibi, ‘AKP sonrası restorasyon hamlesinin esasları üzerinde de anlaşma sağlanması’ şarttır” derken, haklı gibi görünüyor.

Loading