Covidle bir gece

Ekonomiydi, yayılan omicron, artan covid vakaları ve eski Başkan Trump’ın Başkan Biden’a yüklenmeleri dışında gündemden size seçtiğim iki haber var! Biri telefonlarda kullanılacak 5G teknolojisinin uçuşları aksatıp aksatmayacağı. Diğeri ise Türk basınında “Amerika Hakan Atilla’ya” karşı adı altında dizi film tadında verilen davanın ikinci turundaki gelişmeler hakkında!

Haberlere geçmeden önce NY Belediye Başkanı Eric Adams’ın ne “ne olursa olsun okulları kapatmayacağız!” diyerek tutturmasının bize yansımasından bahsedeyim. Hastalık çıktığından beri hepimiz kendimize dikkat ediyoruz, belki elimizi günde 88 kere yıkamıyoruz ama yine de dışarıda maske ve dezenfektan ile yaşamaya devam ediyoruz. Aren Ege hastalığın başında üç hatta dört ay evden çıkmadığı oldu. Aren Ege dahil ikişer doz aşılarımızı üstüne “booster” aşımızı da olduk. Bu süre içerisinde batıda San Francisco’dan Los Angeles’a, güneyde Meksika’ya, Dominik Cumhuriyetine, kuzeyde Kanada Toronto’ya kadar birçok yere gittik ve nezle bile olmadık!

Geçtiğimiz Cuma Aren Ege boğazım ağrıyor dedi ve soluğu klinikte aldık! Boğaz kültürü negatif, ama öyle bir öksürüyor, içinde öyle bir hırıltı var ki! Dolunay vakti dama çıkıp kurt adam gibi uluyabilir sanki! Sonuç mu? Covid! Eskiden okuldan nezle, grip ya da uyduruk hastalıklar gelirdi artık korona geliyor. Okula, öğretmene ve gittiğimiz her yere haber verdik. Onlar da bize teşekkür ederek Aren Ege’nin olduğu saatlerde onunla aynı ortamı paylaşan çocuklara haber verdiler. Burada en çok üzüldüğüm olay dişçiye gidemedik çünkü dişçiden bir randevu almak en yakın üç ay sürüyor.

Tabi evde 8 yaşında bir kovidli olunca anne yüreği dayanamayıp kendini feda etti. Sonuç mu? Ayşın’da Covid! Ben de yakın temaslı statüsünden 10 gün evde oturacağız. Ayşın’ın bayağı ağır geçiyor, ateş ve birkaç yan etki daha baş gösterdi. Aren Ege iki gün öksürdü şimdi daha iyi.

Geçelim Amerikan gündemine

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında ilk üçe muhakkak girecek cep telefonları ve onları daha hızlı, daha efektif şekilde kullanmamızı sağlayacak 5G teknolojisi! Geçtiğimiz günlerde ABD’deki telefon şirketleri AT&T ve Verizon 5G teknolojisine geçeceklerini ve böylece binbir para verdiğimiz “akıllı” telefonlarımızı daha iyi kullanacağımızı açıkladı. Buna karşılık ABD’nin en büyük on havayolu şirketi 5G teknolojisinin uçuş güvenliğini tehlikeye attığını ve bu teknolojiye geçilmemesi gerektiği konusunda görüş bildirdi ve durum içinden çıkılamaz bir hale büründü!

Havayolu şirketleri bu teknolojinin binlerce uçağın gecikmesine yol açabileceğini ve Amerikan yapımı uçakların bir bölümünün havalanmasını engelleyebileceğini söyledi. 

5G daha hızlı internet demek. Bu hız için radyo sinyallerinden istifade eden ve C bandı olarak bilinen dalga aralığında gerçekleşen bir transfer. C bandı aynı zamanda uçaklarda bulunan ve uçağın yerden yüksekliğini ölçerken, aynı zamanda güvenlik ve navigasyon sistemleri için de veri toplayan cihazların kullandığı frekansa yakın. 

Havacılıkla ilgili konularda rehberlik hizmeti veren Amerikan RTCA şirketinindin raporuna göre 5G’ye geçişin ABD’de cereyan eden havacılık operasyonlarında önlem alınmazsa büyük ve ölümlü facialara neden olabileceği açıkça söyleniyor. Durum ile ilgili Boeing’in yaptığı açıklamaya göre 787 Dreamliner uçaklarındaki sistem bu durumdan etkileniyor.

Durumla ilgili araştırmalar devam ederken telefon şirketleri, şimdilik havaalanı yakınlarında 5G baz istasyonları olmayacağını bu geçişin bir çare bulununcaya kadar erteleneceğini söylediler.

ABD’de bir temyiz mahkemesi, Halkbank’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu sonuçlanana kadar federal hükümetin bankaya karşı açtığı davanın askıya alınmasına karar verdi.

Reuters’ın haberine göre Manhattan’daki 2. ABD Temyiz Mahkemesi’nin bugün verdiği karar, Halkbank’a bir yandan davaya karşı savunma yapmak zorunda kalmadan temyize gitme olanağı sağladı.

Halkbank davasını salona giderek takip etmiş biri olarak davanın seyri hakkında Türkiye’de ana akım medyada bu dava ile ilgili pek bir haber geçilmedi. Bu sebeple herkes internet üzerinden yayınlara yöneldi. Cüneyt Özdemir davadan çıkarak haberi ilk geçen gazetecilerden olmak için telefonunu duvar üzerine koyarak YouTube’a yayın yapan birçok gazeteciden sadece birisiydi.

Bu dava hakkında dediğim gibi “ikinci” tur kısmında birçok gelişme olacak yeni haberleri paylaşacağım.

Şimdilik bu kadar!

Önümüzdeki hafta, gündemden haberleri yorumlamak üzere, O zamana kadar umarım hiç tanımadığınız birinden kendiniz adına çok güzel haberler alırsınız. 

Görüşmek üzere, hoşça kalın…

 

Loading