2022’de turizm gerçekleri

Türkiye 2022 yılında turizm sektöründe ümitli bir tablo isteği içindedir. Bir ölçüde şanslı bir ülkedir. Sektörün en tepe noktasında siyasetten değil, sektörün içinden gelen bir kişi olan Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un bulunması bir avantajdır. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörü en iyi bilenlerindendir. Tabiatıyla ülkenin ekonomik sıkıntılarının da etkisini hesap edip, siyasetin de gerçeklerini göz önüne alacak kabiliyettedir.

Peki şu anda dünya turizminde tablo nedir ve nasıl olacaktır? Sektörün geleceği büyük ölçüde KOVİD 19’a bağlıdır. Maalesef Omicron varyantının etkileri artarak sürüyor. Bu varyant daha hafif atlatılmakla beraber, yüksek bulaşıcılığı nedeniyle etki alanı her geçen gün daha da genişliyor. Ülkeler yeniden çeşitli kısıtlamaları uygulamaya koymaya başladılar.

Bu durumdan elbette Türkiye’de etkilenecektir. Türkiye şu anda pazarı olan ülkelerden talep görüyor. Erken rezervasyonlarda iyimser bir tablo görünüyor. Ancak her şey salgının artışıyla ülkelerin alacağı koruyucu tedbirlere bağlıdır.

Kuzey Avrupa ülkeleri son iki senedir Türkiye’ye turist göndermiyor. Bu sene bu ülkelerin rezervasyonlarda az da olsa bir hareketlilik yaşanıyor. Charter kontenjanları da alınmış. Almanya, İngiltere, Ukrayna, Hollanda, İtalya ve diğerlerinden az da olsa turist rezervasyonları talebi artmıştır. Bazı ülkelerde Türkiye talebi öndedir.

Eğer yeni kısıtlamalar hayata geçirilmezse 2021’de Türkiye’ye olan talebi daha da artıracaktır. Ancak, Türkiye maalesef, hala yabancı tur operatörlerinin fiyat politikalarının etkisindedir. Yani fiyatı bizden ziyade onlar belirliyor.

Halbuki ülkemizin turizm potansiyeli ve kalitesi Akdeniz’deki rakiplerine göre daha yüksektir. Bu kaliteyi yıllardır ucuza satıyoruz. Fiyatları yükseltemiyoruz. Sorun kendimizindir. Tur operatörleri bizi tercih etsin, tesislerimizi pazarlasın hedefimiz olmamalı. Fiyatlarımızı kendimiz belirlemeliyiz. Bu da farklılıklarımızı, sektördeki kalitemizi öne çıkararak yapabiliriz.

Sektör temsilcileri ortak kararla bu sorunu çözebilir, çözmelidir. Aksi taktirde “ucuz ülke” olarak kalmaya devam edeceğiz. Bu da bizim için ciddi bir gelir kaybıdır.

Türk turizm yatırımcıları ve yöneticileri, unutmayalım sektör ciddi bir sıkıntı içindedir. Otel satışları artmıştır. Bunların yabancı tur operatörlerinin eline geçme ihtimalleri gündemdedir.

Ortalama fiyat her şey dahil 35 Euro’larda seyreden bir tablo yaşanmaktadır. Tabii yüksek satanlarda vardır, ancak genel tablo da bunlar istisnadır. Ayrıca, sektörde personel kaçışı son iki senede hızlanmıştır. 2022’de sıkıntının büyük olacağı tahmin edilmektedir. Servis kalitesi ve hizmetlerden başlayarak müşteri memnuniyetsizliklerinin yaşanması sektör için büyük risk oluşturacaktır. Umarım gerekenler yapılır ve sektör yeni bir krize girmez.

Haziranın ilk haftalarındaki görüntü sezonun geneline ışık tutacaktır. 2022’nin sektör için iyi olacağını düşünenlerdenim. Dilerim öyle olur.