Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir turizmi “Direct İzmir” projesiyle büyüyecek

İzmir Vakfı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle şehrin turizm potansiyelini artırmak amacıyla Direct İzmir projesini hayata geçirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz Salı günü Havagazı Fabrikası’nda “directizmir.com” sitesini tanıttı.

Kalabalık bir dinleyici kitlesinin takip ettiği toplantıda Sayın Soyer, “İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz. İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız” dedi.

Faydalı bir proje. Neden? Çünkü bir destinasyon olarak “İzmir” gerçekten ticari, sanayi ve turizm olarak potansiyeli yüksek bir şehir. Ancak şehrin tanıtımı istenilen düzeyde değil. Bunun da çeşitli nedenleri var. Antalya Marmaris, Bodrum, Fethiye ve sahillerdeki diğer yerleşim yerleri turizm açısından geliştikçe İzmir, kan kaybetti. Son iki yılı aşkın süredir devam eden Covit-19 salgını da işe tuz biber ekti. Turizmdeki sıkıntı, ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de zirve yaptı.

İzmir Türkiye’nin batı ucunda, Avrupa Birliği ülkelerine komşu… Ayrıca Batık Atlantis sahillerinin başladığı söylenen bir konumda bulunuyor. Serbest şehir olma potansiyeli taşıyan, bundan da en önemlisi havayolu ve denizyolu ulaşım ağı noktasında bulunuyor. Eksiklikler nedeniyle şehrin turizm potansiyeli tam olarak harekete geçilmiş değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni şehrin turizm potansiyelini harekete geçirmek için ciddi bir gayret içinde olduğunu görüyorum. Yeni hayata geçirilen Direct İzmir Projesi de bunlardan biri, önemsiyorum. directizmir.com web sitesi İzmirlinin direkt uçuşları görebileceği tek adres olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcılar, İzmir’den dünyanın herhangi bir noktasına aktarmasız uçabileceği şehirlerin tamamını directizmir.com adresi üzerinden görebiliyor. Yurt dışında 26, yurt içinde 23 şehir olmak üzere toplam 49 farklı noktanın güncel tarife bilgisinin yer aldığı web sitesi, bünyesinde pek çok havayolu şirketini barındırıyor. Yaz sezonuyla birlikte Beyrut, Cenevre, Helsinki, Kiev, Kayseri, Milano, Nantes, Oslo ve Üsküp’ün de yer aldığı yeni uçuşlar siteye eklenecek. Burada belirtilen uçuşların dışında, charter seferlerine dair bilgi almak için seyahat acenteleriyle iletişime geçilebilir. Çok önemli ve isabetli bir çalışmadır.

İzmir Vakfı, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 71 kurum ve özel kişilerin katkısıyla şehrin tanıtımını üstlenmek üzere kurulmuştur. 2000 yılında kurulan vakıf, (İzmir Turizm ve Tanıtma Vakfı) İzmir’i dünya ölçeğinde tanıtmayı, kültür ve doğa mirasını yaşatıp zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Toplantıda, İzmir’e uçuşları olan havayolu şirketleri temsilcileri yaptıkları konuşmada, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yaptığı son konuşmada “Direct İzmir, bizim için İzmir’in kabuğunun kırılıp dünyayla buluşmasına bir adım daha yaklaşmak demek. İzmir eğer kabuğunu kıramıyorsa dünya kenti olma vasfından, vizyonundan, zenginliğinden uzaklaşmaya başlıyor. Dolayısıyla İzmir ne kadar kabuğunu kırıp dünyayla buluşursa o kadar dünya kenti özelliklerini zenginleştiriyor. Bu buluşmanın bizim için en değerli anlamı bu” ifadelerini kullandı.

Turizmde en büyük etken iki nokta veya desitinasyon arasında ulaşım yoksa orada turizm olamaz. Bunun için bu proje gerçekten sağlıklı işlemeli ve İzmir’i tanıtım ve ulaşımında mihenk noktası olarak görev yapmalıdır. Gerçekten önemli bir atılımdır. İzmir, ulaşımda gereken gelişimi takip ederken, altyapısını da tamamlamalıdır.

Şehir, jeotermal potansiyelini de harekete geçirmelidir. Gerek şehir merkezi, gerekse ilçelerdeki termal potansiyeli harekete geçirecek yatırımlarla tesisleşmenin tamamlanması gerekir. Bunun da ele alındığını tahmin ediyorum

İzmir Vakfı’nın bu çalışmasını tebrik ediyorum. Başarılar.