Eski Başkan Yaptı!

Amerika Birleşik Devletleri başkenti 1812’deki savaştan bu yana görülmemiş olaylara sahne oluyordu! Açıkçası baskın, ihtilal, ayaklanma, darbe, muhtıra vs. dinlemiş, 15 Temmuz görmüş olarak ABD gibi bir yerde 6 Ocak gibi bir olay göreceğim aklıma gelmezdi!

İlginç bir şekilde, internet kısılmadı, yayın yasağı olmadı ve an ve an her şeyi televizyondan izledik! Öyle olaylar oluyordu ki, kimse başkana ulaşamıyor ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Olaylar öylesine garipti ki, CNN muhabiri Han Dea Fearath, facetime ile saatler sonra ülkenin başkanına ulaşarak canlı yayın yaptı ve başkan tüm vatandaşları demokrasi aşkı ile sokağa çıkmaya çağırdı. O esnada kiliselerden çan sesi ve anonslarla herkesi meydanlara davet etmeye başladılar.

Bir dakika bu başka bir ülkede oldu. 

Senatörler ve bürokratlar mecliste oturum halindeydi hükümeti temsilen Mike Pence oradaydı. Koltuklar arasına saklanan senatörler ve ellerinde silahla onları korumaya çakışan ulusal büro ajanları! Hakikaten düşük bütçeli bir Hollywood filmlerinden biri gibiydi. Olayı birçok kanaldan takip ediyordum ama ortada başkan yoktu! Hani bu tarz durumlarda, 15 Temmuzda gördüğümüz gibi başbakan ya da bir yetkili bir açıklama yapardı. “sakin olun, hükümet görevinin başındadır! Endişeye mahal vermeyin” gibisinden bir açıklama… ne yazık ki açıklama yapılmadı, peki başkan neredeydi? Kendi resortlarından birinde golf oynuyordu! Sonrasında durum bastırıldı, ordu başkentte epey bir zaman karargah kurdu. Tren istasyonunda yerde yatan askerleri belki hatırlarsınız. O kadar yüksek teyakkuzdalardı ki; evsizin biri sokakta ateş yaksa, yavrukurtlardan SİHA, drone, uydu, itfaiye, polis, özel kuvvetler, FBI, CIA’e kadar kim varsa müdahale ediyordu! 

Aklınızda kalmış olması muhtemel görüntülerden biri olan “Öküzbaş Alyon” kıyafeti ile bu darbeye sembol olan Jacob Chansley 3 yıla mahkum edilmiş, olaya katılan 719 kişiye yaptıkları eylemlere göre cezalar verildi bile… Düşünsenize senato binasına darbe için giren bu insanlar, Lincoln’ün konuşma yaptığı kürsüyü çalıyor, Washington’un masasının üstünde zıplıyorlardı. 

Bizde olsa insanın içi cız eder mi bilmiyorum sonuçta 3 beş bin yıllık tarih çıkan yere beton döken, antik yunan taşından köyde dam yapan, padişahların eşyalarını küflenmeye terkeden ve “bana ne sanki benim mi!” diyecek kadar duyarsız bir toplumuz. Sağ yada sol fark etmeksizin her hangi bir siyasiden bahsettiğimde “ateşi bol olsun” yorumlarına şaşmayı çoktan bıraktım.

Tüm bu akılda kalan olayların sebebi Trump’ın başkanlığı vermeyecek gibi davranmasıydı! Başkan Biden “benden önceki başkan” diye bahsettiği Başkan Trump’ın adını bile anmazken kendisini demokrasinin boğazına bıçak dayamakla suçladı.

6 Ocak için öncelikle bu durumun kendisi ve Trump arasında olan “çağdaş siyasi savaşın çok ötesinde bir durum olduğunu. Yaraları sarmak için durumun kökenine inerek bu olaya sebep olan olayları tedavi etmekle başlamalıyız, zira büyük ulusların yapması gereken budur! Gerçeklerimizle yüzleşmeliyiz” dedi.

Siyasi portresi ve ideolojisi dışında karakter olarak ben Başkan Trump’ı “kendine has biri” diye değerlendirmek istiyorum. Hem Başkan Biden ile hem de Başkan Trump ile tanışma imkanı bulan biri olarak söylüyorum Başkan Trump’ın havası ve özgüveni inanılmaz. Baskın karakter olduğunu hemen anlıyorsunuz, bu sayede durumu kendi lehine çevirmesi tüm bakışları üzerine toplaması hiç uzun sürmüyor. Bu arada Twitter onun hesabını açmadığı için eskisi gibi takip edemiyorum, kendisi seçim ve kulis çalışmalarını devam ettiriyor. 

Peki, neden Başkan Trump 6 Ocak için suçlanıyor?

Saldırıdan önce Beyaz Saray dışındaki biri mitingde Protestoculardan “masumca” bir protesto yürüyüşü ile kongreye gitmelerini istemiş, bu sırada halen cereyan etmekte olan yinelenen seçimlere hile karıştırıldığı yönünde açıklamaları ile gerçeği onların ortaya çıkarabileceği konusunda manipülasyon yaratmıştı.

Amerika’da tartışılmakta olan diğer bir gündem ise ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyon seviyesinde oluşu! Bu arada enflasyon yüzde 7 (YEDİ). Hal böyleyken Başkan Biden “ben iyi bir Hristiyan’ım ve benden faizleri artırmamı beklemeyin! Zira FED (Amerikan merkez bankası) tamamen bağımsızdır ve faizleri artırmayacaktır! Ben ekonomistim oradan biliyorum!” demiş midir sşzce? tabi ki de dememiştir! Duruma göre üniversite üçüncü sınıf öğrencilerinin de bileceği gibi Fed’in faiz artırımına gitmesi beklenir! Bu durumda otomobil fiyatlarının biraz artması bekleniyor, bununla birlikte ekonomiyi pandeminin etkilerinden kurtarmak amacı ile atılımlar yapılsa da omicron vakaları arttığı için temkinli yaklaşmak durumunda kalıyorlar. Bu noktada bu pandemi başkanın elini kolunu bağlıyor gibi.

Şimdilik bu kadar!

Önümüzdeki hafta, gündemden haberleri yorumlamak üzere, O zamana kadar umarım hiç tanımadığınız birinden kendiniz adına çok güzel haberler alırsınız. 

Görüşmek üzere, hoşça kalın…

Loading