Türkiye’de omicron yükseliyor

Türkiye'de Omicron varyantının görülmesinin ardından yükselişe geçen günlük Covid-19 vakaları ile testlerin pozitiflik oranı katlanarak artıyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sağlık Bakanlığı verilerine göre günlük vaka sayısı 70 bine yaklaştı. Türkiye’de vaka sayıları en son 22 Nisan 2021’de 50 bini geçmişti. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları Omicron varyantına karşı uyardı ve “Tedbirlere her yerde aynı ciddiyetle uyulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Delta varyantından çok daha fazla bulaşıcı olan ve yayılma hızı ile korkutan omicron varyantı sebebiyle dünya genelinde vakalar rekor seviyelere geldi. Türkiye’de Covid-19 vakaları günden güne artış gösterirken, 9 ayın ardından hastalığa yakalanan kişi sayısı en yüksek rakamlara ulaştı. Vaka sayılarının tırmanışa geçmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tedbir açıklaması yapılmazken, karantina süresinin 7 güne indirildiği duyuruldu. Giderek şiddetlenen salgına karşı sıkı tedbirler alınmaması ve karantina süresinin kısaltılması tepki çekti.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 6 Ocak 2022’de 418 bin 823 COVID-19 testi yapıldı, 68 bin 413 kişinin testi pozitif çıktı, 156 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı 25 bin 502 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada “Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer.” dedi. Okullarda yüz yüze eğitimin devam edeceğini ifade eden Koca, “Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Temaslı kişilerin son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmayacağını belirten Koca, “Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır” ifadelerini kullandı.

Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının öneminin arttığına dikkat çeken Koca, vatandaşlara “hatırlatma dozu aşılarınızı olun” çağrısında bulunarak, “Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır” açıklamasında bulundu. 

Önemli bir vaka artışına neden olan Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmediğini belirten Koca, “Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır” diye belirtti.

 

“KARANTİNAYI KISALTMA KARARI HANGİ BİLİMSEL KANITA DAYALI OLARAK ALINDI?”

Lütfi Çamlı (İzmir Tabip Odası Başkanı)- Türkiye genelinde olgular 2 hafta içinde 4 katına yaklaştı. Çok ciddi bir vaka artışı var. Vaka artışının böyle olacağını biliyorduk, saygın sağlık kuruluşları, örgütleri, bilim insanları çok önceden uyarılarını yaptılar. Biz de bunun tehlikelere, yol açabileceği sıkıntılara değinmiştik. Sağlık sisteminin sıkıntıya gireceğini ifade ederek bir an önce tedbirler alınması gerektiğini söylemiştik. Avrupa’nın birçok ülkesi yılbaşından önce eski tedbirleri yeniden devreye soktular ve bir takım yeni önlemler ekleyerek tedbirler aldılar. Bizim ülkemizde Sağlık Bakanlığı yetkilileri ek bir tedbir almaya gerek görmediklerini, ek bir tedbir almayı düşünmediklerini dile getirdiler. Sadece hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğini söylediler. Bu varyantın aşılara karşı daha dirençli olduğunu, 2 dozun yeterli olmadığını biliyorduk. 3’üncü dozu olan kişi oranı nüfusun yüzde 25’i. Yüzde 25 bu aşılama konusunda omicron varyantına karşı koruma altında diyebiliriz.

Giderek artan, şiddetlenen ve sağlık sistemini de etkileyeceği düşünülen bu tsunamiye hala tedbir açıklamasının olmadığı gibi karantina süreçlerinin 7 güne indirildiği, 5’inci günde test negatifse bu kişilerin işe başlayabileceği şeklinde bir açıklama oldu. Bu karar hangi bilimsel veriye, hangi bilimsel kanıta dayalı olarak alındı? Bunu bilmiyoruz. Buradaki temel yaklaşım yine her zaman olduğu gibi toplum sağlığını önceleyen durumlardan öte ekonomik koşulları önceleyen bir yaklaşım olduğunu bir an önce kişilerin iş hayatlarına dönmesini amaçlayan bir yaklaşım olduğu kuşkusu duyuyorum. İzolasyon ve karantina süreçlerini kısaltmaya yol açabilecek ne değişti ya da nasıl bir bilimsel kanıt ortaya çıktı ki bu süreyi kısalttık? Bir kere bunun kamuoyu ile paylaşılması lazım.