“Taliban’ı hatırlatan” zihniyetin ‘Türk Milli Eğitimi’nde işi ne?

Beyoğlu Anadolu Lisesi'nde bir öğretmene, öğrencileri kızlı-erkekli orman yürüyüşüne götürdüğü gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Karma eğitimin verildiği Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde Coğrafya öğretmeni Engin Ulus hakkında öğrencileri kızlı-erkekli orman yürüyüşüne götürdüğü gerekçesiyle soruşturma açıldı.  Soruşturmayı başlatan lisenin müdürü Gülay Hacısalihoğlu, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu’nun eşi.

Beyoğlu Anadolu Lisesi, 2002 yılına kadar kız lisesi olarak eğitim verdikten sonra karma eğitime geçmişti. 172 yıllık okul 2016’da yeniden kız lisesi oldu. 2016’da bu karara karşı öğrenciler eylemler yapmıştı.

Afganistan’da yönetime el koyan Taliban, “uygar dünyanın bütün beklenti, istek ve baskılarına rağmen”, sosyal ve eğitim hayatını etkileyen ve özellikle “insan ve kadın haklarını kısıtlayan” kararları uygulamaya koyarken, Türkiye’de  “Taliban zihniyetini” hatırlatan bir gelişme oldu. Hem de İstanbul’da Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde, Coğrafya Öğretmeni Engin Ulus hakkında “öğrencilerini kızlı – erkekli orman gezisine götürdüğü için” soruşturma açıldı. Soruşturma kararı, öğrencilerin de, velilerin de “Taliban zihniyetini hatırlatıyor” görüşü ile tepkisini çekti.

Gerçek Gündem’in WEB Sitesi’nde Fırat Fıstık’ın haberine göre, hakkında açılan soruşturma için, öğretmen Engin Ulus, sosyal medya hesabı üzerinden “fotoğraflı” bir açıklama yaptı. Öğretmenin açıklaması şöyle:

“23 Ekim’de Belgrat Bentler Tabiat parkında organize ettiğim orman yürüyüşüne halihazırda öğrencilerimiz ve üniversite okuyan mezunlarımız katıldı. Bu kalabalığın yarısı öğrenci, yarısı mezun neredeyse ve o mezun öğrenciler içinde sadece bir erkek öğrencimiz var. O kadar öğrenci arasında bir erkek öğrenciyi görüp 17 yaşındaki kız çocuklarını erkeklerle buluşturma suçlaması işte bu fotoğrafın gerçekleştiği etkinlikten çıkmıştır. Okulun mezunları ile öğrencileri arasında bir bağ olmasını, mezunların abilik, ablalık yapmasını, üniversite okuyan mezunlarımızın halihazırdaki öğrencilerimize feyz vermesini, mezunlar ile öğrenciler arasındaki ilişkilerin daha da yaygınlaşmasını, aynı lise sıralarını paylaşan gençlerin ortak anılara sahip olmasını bir idare neden istemez?”