Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye Eğilimleri Araştırması

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mustafa Aydın koordinasyonunda 2010 yılından beri yürütülen Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın bu yılki sonuçları yayınlandı. Bu ciddi çalışma nedeniyle Sayın Başkan ve görevli öğretim üyelerini tebrik etmek isterim.  Ortaya konan bu önemli çalışmanın çok isabetli olduğunu ve gerçekleri ifade ettiğini düşünüyorum. Gelelim aktarmak istediğim noktalara…

 1. 26 ilde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiye yapılan ankette, Türkiye’nin siyasi, kültürel değişimleri, yaşam alışkanlıkları objektif olarak araştırılmıştır.
 2. Anketten çıkan sonuçlara göre, vatandaşın gündemindeki problemler arasında, “ekonomik sorunlar” birinci, ”mülteci sorunu” ikinci sırada yer alırken, geçen yıl ilk sırada olan “Coronavirüs salgını” bu sene üçüncü sıraya gerilemiştir. “Özgürlüklerin sınırlanması” dördüncü sırada, “Terörle mücadele” ise beşinci sırada yer almıştır.
 3. “Kendimi ve ailemi geçindiremiyorum” diyenlerin oranı, yüzde 57.2’yken; “Ekonomik durumum daha fazla kötüleşti” diyenlerin oranı ise yüzde 55,4. Türkiye’de önemli olan konular, “Faizlerin yüksekliği”, ”enflasyonun yüksekliği”, gıda fiyatlarında artış, liranın değer kaybı, dış borçların yüksekliği, gelir dağılımındaki eşitsizlik olarak sıralanmıştır.
 4. Aylık ihtiyacını karşıladıktan sonra tasarruf yapabildiğini söyleyenlerin oranı, yüzde 5.4. Tasarruf yapma yöntemi olarak, “Altın alırım” diyenlerin oranı, yüzde 54.6’yken, “Döviz alırım” diyenlerin oranı yüzde 38.
 5. Türk halkının siyasi yelpazedeki yerini de ortaya koyan araştırmada “Muhafazakarım” diyenlerin oranı yüzde 27,5 ile ilk sırada yer alırken, bu sırayı, yüzde 19,9 ile “Milliyetçiyim” yanıtını verenler ve yüzde 19.2 ile Kemalist olduğunu söyleyenler takip ediyor. “Sosyal Demokrat olduğunu” belirtenlerin oranı, 13,9’ken; “Siyasal İslamcıyım” diyenlerin oranı ise yüzde 9.

Çoğunlukla 41-55 yaş arasındaki kişiler, siyasi görüşleri açısından kendilerini “Muhafazakar” olarak tanımlarken; “Milliyetçi ve Kemalist” olduklarını söyleyen kişilerin, 18-19 yaşlarında olduğu görülmüştür.

 1. Ülkenin yönetim şekli olarak katılımcıların yüzde 55.7’si “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” tercih ederken, yüzde 44.3’ü ise Parlamenter sistemi istemektedir.
 2. Katılımcıların yüzde 64.5’i erken seçim istemezken; Erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 16.9.
 3. “Nasıl bir Cumhurbaşkanı isteniyor?” sorusuna katılımcıların yüzde 68.8’i “Başarılı bir siyasi geçmişi olması”, yüzde 68.7’si “Dürüst ve Ahlaklı olması”, yüzde 67.9’u “Yüksek değerlendirme becerisine sahip olması”, yüzde 67.5’i ise “Halk ile iç içe olması” yanıtını vermiştir.
 4. “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevaplar arasında yüzde 35,9 ile AKP ilk sırada yer almıştır. CHP’ye oy vereceklerin oranı, yüzde 24.6, MHP’ye yüzde 9.7, İYİ Parti’ye 9.4, oy kullanmayanların oranı ise yüzde 5.3.
 5. Türk Halkının güvendiği kurumlar sıralamasında, yüzde 65.4 ile polis başta yer alırken, bunu yüzde 65.4 ile Jandarma, yüzde 62,4 ile Silahlı Kuvvetler takip ediyor. Katılımcıların yüzde 57’si, kurumlar arasında en çok Türkiye Büyük Millet Meclisine güvenirken, Cumhurbaşkanlığına güven oranı yüzde 56.9’da kalmaktadır.
 6. Yabancı ülkelerde asker bulundurmaya destek ise yalnızca yüzde 29.1’dir. Suriye ve Suriyeliler konusunda ülke politikalarını başarısız bulanların oranı ise yüzde 27.4’e düşüyor. Türkiye halkını tehdit olarak algılayan ülkeler ise Ermenistan yüzde 60.9, ABD yüzde 56.1, Güney Kıbrıs ve Yunanistan yüzde 41 olarak sıralanmaktadır. Araştırmayı internetten de takip edebilirsiniz.