Corona sporu bitiriyor

Çağın en büyük belası coronavirüs, tüm dünyayı teslim alırken, sporu da çok daha kötü etkilemeye başladı. Uluslararası ve yerel federasyonlar ne yapacaklarını şaşırdı, salgın daha büyük hızla yayılırken, sporu da adeta durma noktasına getirdi. Japonlar, yabancı seyirci kabul etmeyerek, olağanüstü önlemlerle şöyle veya böyle, 2020 olimpiyatını gerçekleştirdiler ama 2021’in son ayları ve iyileşme dualarıyla girdiğimiz 2022, sporcu, yönetici, teknik heyet ve sağlık ekiplerini yere serdi.

Amerika’da NBA’de bazı maçlar coronavirüs nedeniyle ertelendi ve erteleme sürdürülüyor. Efsane oyuncu Lebron James gibi yıldızlar zor kurtuldu. Bizden Anadolu Efes ve Fenerbahçe’nin yarıştığı EURO LEAGUE’de Efes-Bayern Münih, Efes-Real Madrid, ALBA Berlin-Panathinaikos, Zalgiris Kaunas-Olympiakos maçları ertelendi. Ardından tüm maçlar belirlenemeyen bir tarihe bırakıldı. Akıbeti ne olacak, belli değil. Maalesef spor alanlarında salgından en fazla etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Anadolu Efes’te 8 oyuncu, 2 yönetici ve 2 sağlık çalışanı coronaya yakalanırken, Galatasaray kadın voleybol takımının 6 sporcusu yatağa düştü. Ege’den, önce Aliağa Petkim ağır şekilde virüsle boğuştu. Ardından Denizli hem futbol hem de basketbolda coronanın en fazla vurduğu kent haline geldi.

Altaş Denizlispor futbol takımında, 8 futbolcu, 2 yönetici, 2 teknik adam ve 3 sağlık personelinin testleri pozitif çıktı. Merkez Efendi Belediye Basketbolcularından 8’inde virüs saptandı. Ve maalesef stat ve salonlarda, “Bize bir şey olmaz, aşılıyız” gibi bir umursamazlık içinde davranılıyor, ya maske takılmıyor ya da maskeler ağzımıza indiriliyor.

Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı, Ankara’da Dünya Şampiyonu olunca, salonda 10 bin seyirci, zeminde sporcu, yönetici, teknik heyet ve sağlık personelinden çoğu maskesiz kucaklaştı. Galatasaray-Telekom Basketbol maçında seyircilere sık sık, “Maskesiz oturmayın, maskeleri çıkarmayın” anonsları yapıldı.

Şunu artık kabul edelim, maskesiz, mesafesiz, hijyensiz, bu büyük beladan kurtulamayacağız. Dünyada bizden başka ödül töreninde sporculara sarılıp öpen yok. Madalyaları bile sporculara taktırıyorlar. N’olur, şu öpme âdetinden vazgeçelim. Aksi halde yine spor seyircisiz kalacak, herkes, her an ölümle burun buruna yaşayacak. Tercih sizin.