Simide ve mamaya vergi, faizciye dolar garantisi

CHP İzmir İl Başkanlığı, kur korumalı mevduat uygulamasına tepki amacıyla hizmet binasına "Faizci kazanacak millet ödeyecek. Simide, ekmeğe, mamaya vergi, faizciye dolar garantili faiz" pankartı astı.

CHP İzmir İl Başkanlığı hizmet binasına, “Faizci kazanacak millet ödeyecek. Simide, ekmeğe, mamaya vergi, faizciye dolar garantili faiz” yazılı pankart asıldı. İl Başkanı Deniz Yücel, “AKP hükümeti küçük azınlığın cebini doldurmaya devam ediyor” dedi. CHP İzmir İl Başkanlığı’nın Alsancak’taki yeni hizmet binasına asılan pankartta simit, ekmek ve süt görselleri de yer aldı. ANKA Haber Ajansı’na konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, pankartlarla ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

“AKP iktidarı ve ‘Şahsım Hükümeti’, çalışan, üreten alın teri döken kesimlerin yaşadığı zorlukları, sıkıntıları çözmek yerine belli kişilerin rant sağlamasına yönelik adımlar atıyor. Dolar ve eurodaki kontrol edilemeyen hızlı yükselişi durdurmak için yeni bir ekonomi modeli getirdiklerini açıkladılar. Hükümetin kendi para birimini yabancı bir para birimine endeksleyerek getiri sunması ekonomi biliminde yeri olmayan bir olay. Aradaki farkı, faize yatırdığınız paranız kurdaki yükselişin altında kalırsa devlet olarak ödemeyi taahhüt ediyorsunuz. Bunu nereden ödeyeceksiniz, nasıl kaynak yaratacaksınız? Ekmekten tutun da bebek mamasına kadar temel gıda maddelerine yüksek vergi oranları getirip kaynak yaratıyorlar. Buradan kim kazanıyor? Faiz geliriyle yaşayan bir kesim var. Kurdaki dalgalanma, ani yükselme ve düşüşten kazanç sağlayan cebini dolduran küçük bir azınlık var. İktidarın yaptığı bu tasarruflar bu küçük azınlığın cebini doldurmaya devam ediyor. Milyonlarca insanımız ekonomik koşullar altında ezilmeye devam ediyor. Faizci kazanmaya devam ediyor. AKP hükümeti de bu sistemi teşvik eden adımlar atıyor.”