KPMG’nin iklim koruma hedefi Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nden onay aldı

KPMG, dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu CDP'nin Paris Antlaşması'yla öngörülen en fazla 1,5°C'lik sıcaklık artışı hedefiyle uyumlu önemli bir adım attı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

KPMG, iklim değişikliğiyle mücadelede kararlılıkla ilerlemeye devam ediyor. Karbon Saydamlık Projesi (CDP), Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) arasında bir işbirliği olan Bilim Temelli Hedefler Girişimi (Science Based Target Initiative, SBTi), KPMG Global’in, “Net Sıfır Karbon Hedefi”’ne ulaşmak için belirlediği emisyon azaltım hedefini onayladı. Böylece, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 50 azaltmayı taahhüt eden KPMG, doğrulanmış, bilim temelli emisyon azaltım hedefine sahip oldu.

Alsan: İklim hedefinde doğru yoldayız
KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan, iklim değişikliğiyle mücadelede sorumluluk almaya devam ettiklerini söyledi. Alsan, “SBTi bilime dayalı iklim değişikliği ile mücadele hedeflerini belirlemede en iyi uygulamaları tanımlayan, teşvik eden ve kuruluşların hedeflerini bağımsız olarak değerlendiren bir girişim. KPMG olarak 2021’in başında yayınladığımız KPMG Etki Planı’nda paylaştığımız gibi Paris Anlaşması ile uyumlu bilim temelli emisyon azaltım stratejimiz doğrultusunda 2019 yılı emisyonlarımızı temel alarak 2030 yılına kadar karbon emisyonlarımızı yüzde 50 azaltmayı taahhüt ettik. Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nin bu hedefimizi onaylaması, doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor” dedi.

Üç yılda 1,5 milyar dolar yatırım
KPMG’nin, iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için üzerine düşen görevi yerine getirirken, sürdürülebilirlik çalışmalarını da tüm paydaşlarını kapsayacak şekilde genişlettiğini ifade eden Alsan, şöyle devam etti: “Dünyanın karşı karşıya kaldığı varoluşsal zorluklarla mücadele tek başına imkansız, bu yüzden işbirliği çok önemli. KPMG olarak çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) odaklı sorunlara yönelik çözümleri hızlandıracak üç yıllık bir program başlattık. Sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen KPMG Etki Planı inisiyatifi, küresel bir fayda yaratmayı amaçlıyor. Önümüzdeki üç yıl içinde özellikle ÇSY uygulamalarına yönelik olacak şekilde 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yapacağız. Bu strateji KPMG’nin dünya üzerindeki etkisini iyileştirme sorumluluğuna ilişkin farkındalığı artırıyor. Verdiğimiz her hizmet, yaratılan her proje, halihazırda faaliyet gösterilen her alana ÇSY perspektiflerini katacak. KPMG’nin güvene dayalı mirasını daha da zenginleştirmek için tüm taahhütleri yerine getirmek burada esas amaç olacak.”