Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Çare sizsiniz!

2022 beklentileri sorulunca şöyle bir düşündüm. Okuyucularımızın hepsi son iki yılı gün be gün saat saat yaşadılar.

İki yıldır Covit’19 salgınının yarattığı sağlık rüzgârı sosyal ve ekonomik fırtınaya dönüştü. Halen de devam eden bu sağlık endişeleri içinde virüslerin mutasyonlarının isimlerini birer birer öğrenmiştik. En yakın dostlarımızın isimleri gibi onların adlarını da ezberledik.

Derken Kasım Aralık ayları içinde Türk lirası ciddi değer kaybetti ve bir gece hatta bir saat içinde %50 den fazla değer kazandı. Mucizevi şekilde, bir sat içinde parasına böyle bir değeri kazandırabilen başka bir ülke gösterilemez!

Krizler mi?  Bu denli krizleri sessiz sakin atlatabilen bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye krizlere karşı inanılmaz bağışıklık kazanmış bir ülke. Dünya krizleri teğet geçiyor, ülke içi krizler vız gelip tırıs geçiyor. Alıştık biz bu hallere. Türkiye Cumhuriyeti öncesi Osmanlı döneminde de yaşamadık mı bunları. Ödemedi mi genç Türkiye Cumhuriyeti bireyleri Osmanlı’dan miras kalan borçları? Ödedi!  İşte böyle alıştı uluslararası sermaye katma değerlerimizi belirli aralıklarla ülkemizden almaya.

2022 de neler olabilir? Bana bugünlerde sık sık sorulan soru bu.

Sevgili dostlar hiçbir şey olmayacak. Olan oldu bir kere! 2022’de de kuzu kuzu ödemelerimizi yapacağız. Hazinenin ihtiyaç duyduğu gelir kaynaklarını artırmak için başvurulacak kaynaklar belli; işin kolayı vergilerin artırılması, varlıkların satılması.

Seçim öncesi vergi kaçaklarının üzerine gidilebilir mi? Üretmeyen toplumlar tüketemez deyip üretim artırıcı radikal önlemler alınabilir mi? Devlette tasarruf tedbirleri alınabilir mi? Sözde gündeme getirildi icraatı görülmedi.

Şu hâlde çözüm ne olabilir. Behçet Necatigil şiirinde ne güzel betimlemiş:

“Ya ümitsizsiniz

ya da ümit sizsiniz.

Ya çaresizsiniz

ya da çare sizsiniz.”

Yeni yılda millet olarak güven duygularımızı artırarak, umutlarımızın yeniden filizleneceği yaşam mücadelesine devam edeceğiz dostlarım. Sağlık içinde mutlu yıllarınız olsun.