Urla adaları – 2022…

Urla’da esasen adalarla kalpten ilgili bir avuç insan var. Biri Uzun Ada kitabı yazarı Uluç Hanhan bir diğeri Emekli Deniz subayı Hadi Basman, tabii kıdemli Kaptan Uğur Kasapoğlu, Osman Mualla Erkurt çifti ve bendeniz, eski Asteğmen Deniz Kuvvetlerin Komutanlığı Karargah tabibi.

Hadi Bey 26 Urla adası olduğunu söylüyor. Seferihisar körfezindekiler ve Çeşmedekiler de sayılınca.  Uğur Kaptan Ada, Adacık ve Kayalık diye denizci Yunanların bu ‘kara parçalarını’ ayırt ettiğini.

Galapagos’ta da bizden daha denizci olan İspanyolların da bu ayrımı yaptıklarını gördüm. 

Ada: Denizle çevrili kara parçası. Tam metrekare cinsinden tarifi yok. Ama tarıma elverişli arazi ve tatlı suyu olunca belki birkaç yüz dönümden fazla yüzölçümü gerek. Haydi “100 hektar veya daha fazlası” diyelim.  Bu tanım ile “Urla adaları” diyeceklerimiz arasında sadece Uzunada ve Hekim adası kalıyor.

Yüz dönüm veya on hektar veya fazlasını “ADACIK”  diye kabul edersek, geriye birkaç (on) dönümlük ‘KAYALIK’lar kalıyor. Çoğu ‘Urla adası’ bu son tanıma uyuyor.

Galapagos adalarında örneğin deniz altı zenginliği ile ünlü Leon Dormida’ya kimse “ada” veya hatta “adacık” bile demiyor. Çünkü düpedüz yüksek kayalık. Bizdeki adacıkların örneğin İncirli ada veya Pırnarlı adanın birkaç misli olmasına rağmen. Düpedüz bir kayalık. Orada da isim karmaşası var. İspanyolların verdikleri isimler. İngilizlerin verdiği isimler. ABD işgali sırasında verilen isimler vs.

İsimlerde epeyce karışıklık var; çoğu Urlalı farklı isimler biliyor. “Biraz daha iyi anlaşalım” diye bir metin yazmıştım.  Arap adacık veya daha doğrusu kayalıklarını ve Pita gibilerini gözardı edersek, 7 ada/adacık kalıyor. “Urla adaları şarkısı Yedi ada adacık” diye yazarsanız dinleyebilirsiniz.

27 Aralık 2021 de bir derdimi gidermek üzere tekne tuttum Kerem Reis ile İncirli adaya gittik ve İncir ağaçları diktik. İzmir Ekonomi hocası Binali Kılıç ve Bahçıvan Ali Karakoç beni yalnız bırakmadılar.  Artık önümüzdeki yaz doğu tarafında İncir ağaçları görebileceğiz! Belki teknelerde Sait Karabulut bestesi ile de dans ederler!

Çeşmealtılılar bu adaya daha ziyade “Tavşan adası” diyorlar. İskeleli kaptanlar daha ziyade “Eşek adası” ama herhalde bir harita subayı “İncirli ada” ismini uygun bulmuş.  Bu adalar “Çiçek adaları” takımından. Güzel Nergis Kum Zambağı vs var. 3 yıl önce torba torba çürük incir atmıştık. Bilhassa Mahmut Sarıgedik cansiperane bir şekilde incirleri çapa ile toprağa kavuşturmuştu. Sonra gidip küçük incir fidanları diktik. Geçen yaz Covid sonrası Öcal Uluç ile gene Kerem Reis ile gittik ama incir yaprağı göremedik. Bu sefer işi garantiye aldık, tenekelerde incir ağacı alıp götürdük. Cansuyu verdik.

Adalardan ayak basmadığım bir “Uzun Ada” kaldı. Geçen Kaymakam sağ olsun, Ada komutanının telefonunu vermişti. Komutan, Saha komutanlığından izin almamız gerektiğini söyledi. Oradaki subay da, Genelkurmay veya Cimer’den yazılı izin almamız gerektiğini söyledi. Ben havlu attım. Hadi Basman Uluç Hanhan ve benimle bir ada ziyareti organize etmeye çalıştığını söyledi. Oradan da bir netice çıkmadı. Gari ahir ömrümde bir gün davet ederlerse ve alıp götürürlerse göreceğim, yoksa eksik kalacak.