İMEAK’tan 2022 mesajı: “Güçlü lojistik performans ile üretimde ve ticarette üs oluruz”

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk 2021 – 2022 yılına ilişkin ekonomik değerlendirmede bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Küresel tedarik zincirinde pandemi döneminde başlayan tıkanıklık, 2021 yılında da devam etti. 2020 yılında yüzde 10 civarında daralan küresel mal ticaretinin, bu yıl yüzde 22, gelecek yıl yüzde beş-altı seviyelerinde büyüyeceği tahmin ediliyor. Güçlü talep dünya ticaretini büyütürken, üretim ve taşımacılık bu büyümeyi takip etmekte zorlanıyor. Yüksek hammadde fiyatları ve yüksek enflasyon, ticaret savaşları, kırılgan ekonomiler, parasal sıkılaştırmalar gibi risklere bağlı olarak lojistik darboğazların 2022 yılında da tedarik zincirindeki aksamalara yol açması bekleniyor. Ticaretin normal akışına dönmesi, tüketim hızının yavaşlamasına bağlı olacak. Denizcilik de bu gelişmelere uyum sağlamaya çalışıyor. Deniz taşımacılığı ve lojistik sektöründe kartların yeniden karıldığı dönem geride kaldı, kartların yeniden basıldığı bir döneme girildi. Çin gibi bazı gelişmiş ülkeler, küresel tedarik sorunlarını çözmek için deniz, hava ve kara lojistik firmalarını tek bir merkezde yeniden organize ederken,  dev gemi operatörleri yeni satın almalar ile limandan limana yaptıkları taşımacılığı fabrikadan kapıya kadar uzatıyorlar.

Biz de bu gelişmeleri yakından takip edip lojistiğimizi yeniden organize etmek zorundayız. Nitekim 2019 yılı sonunda başlayan Covid-19 pandemisi ile hızlanan Türkiye’nin lojistik üs ve küresel tedarik merkezi olma kabiliyeti, 2022 yılında üretim gücünü ve lojistik performansı artıracak adımlarla güçlendirilmelidir. Ülkemizin küresel tedarik merkezi konumunu sağlamlaştırması için istikrarlı bir döviz kuruna, rekabetçi üretim ve ihracat gücüne, yüksek lojistik performansına sahip olması gerekiyor. Ürettiğimizi malı en hızlı şekilde ve en düşük maliyetle denizyoluna aktarmalıyız. Ülkemiz lojistiği stratejik sektör olarak değerlendirmeli, milli gemi filomuzu büyütecek, limanlarımızı sanayi merkezlerine bağlayacak adımları atmalıdır.

Yeni denizyolları oluşturulmalı

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği verilerine göre Türk limanları 2021 yılını yüzde beş büyüme ile kapatacak. Konteynerde yüzde 6,9, dökme yükte yüzde 2,8, Ro-Ro taşımacılığında yüzde 28,8 artış olması beklenirken, İzmir Limanları’nda elleçlenen yükün ise 1 milyon 750 bin TEU’yu geçmesi öngörülüyor. İzmir Körfezi Rehabilitasyon Projesi, Kuzey Ege Çandarlı Limanı gibi önemli yatırımlar İzmir’in denizcilikte kaderini değiştirecek, bölgemizin Kuşak ve Yol Projesi’nde önemli bir kavşak haline gelmesine yol açacaktır.

Avrupa’da boşalan rafları en hızlı şekilde dolduracak ülke olarak Türkiye öne çıkıyor. Ege Bölgesi olarak ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız Avrupa Birliği pazarına, Çeşme Ulusoy Limanı-Trieste, Alsancak Limanı-Tarragona seferleri ile doğrudan bağlanıyoruz. Bunun yanı sıra yeni Ro-ro hatları gündeme gelmelidir. İzmir-Selanik Ropax hattı için çalışmalar devam ediyor. Fransa, Kuzey Afrika gibi ülkelere yeni hatlar oluşturularak Akdeniz ticaret ağımız zenginleştirilmelidir. 25 yıl aradan sonra başlayan Libya-İzmir seferlerinin düzenli şekilde devam etmesi de önem taşıyor.

Kruvaziyer turizminde beyaz sayfa

Deniz turizmi sektöründe pandemi öncesine ulaşılamasa da geçen yıl geride bırakıldı. İzole tatil ihtiyacı, 2022 yılında tekne ve marina sektörüne olan ilgiyi devam ettirecektir. 2022 yılında 45 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefleniyor. Bu hedefin beşte birinin deniz turizminden elde edilmesi öngörülüyor. İki yıldır yapılamayan Ege kıyılarımız ile Yunan adaları arasında feribot seferlerinin bahar aylarından itibaren başlamasını bekliyoruz. Kruvaziyer sektöründe çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Yeni sezonda Kuşadası’na 650, Galataport’a 250, İzmir’e 49, Çeşme’ye 39 gemi rezervasyon yaptırmış durumda. Türkiye 2022’de kruvaziyer turizminde beyaz bir sayfa açacaktır.