50 yılını tasarlamak için yola çıkan Düzce rol model olabilir

Ekonomide kentler yeni yarışma alanı… Buradaki yazılarımızda bunu zaman zaman tekrarlıyoruz. Bazı kentler bunun farkında ve çok önemli adımlar atıyor. Yarışta önde giden kentlerin başında İzmir geliyor. İklim krizinden tarıma, enerjiden kooperatifleşmeye kadar İzmir birçok yenilik uygulamaya girmiş durumda. Ordu, farkındalığın öne çıktığı kentler arasında gösterilebilir. Fındık altı tarım, denizlere yüzünü dönmek gibi çok dahice bir planla farklı bir noktaya doğru evriliyor.

Bir üçüncü kent olarak Düzce’den bahsedebiliriz. Düzce büyük değişimin öncesindeki sessizliği yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen İktisat ve Kalkınma Kongresi’nde kentin 2053 yılına kadar ki yol haritası konuşuldu.

Tarım, turizm ve sanayi üçgeninde yeni adımlar ne olmalı sorusuna yanıt arandı. Kongre, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin’in  “Biz yatırımcıyı seçerek alıyoruz” sözünden etkilendi. Her iki Düzceli’den birinin oyunu alarak seçilen Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün uzun süredir düşündüğü bir projeydi.

Kongre yapıldı. Düzce ile ilgili çok önemli fırsatlar olduğu belirlendi. Şimdi belirlenen bu fırsatların üzerinde çalışılacak… Alanında uzman onlarca konuşmacının konuşmalarından çıkan başlıkları şöyle özetlemek mümkün:

 .Düzce aslında en yeni il ama çok köklü bir tarihin üzerinde konumlanmış durumda. Bu tarih dolu kentte 23 farklı etnik köken birlikte ve mutlu bir şekilde yaşıyor. Bu farklılık çok önemli bir avantaj olarak görülüyor gastronomi açısından. O kadar farklı lezzetlere sahip ki kent küçük bir atılımla Gaziantep’e rakip olabilir deniyor.

. Düzce’nin yarısından fazlası orman… Bu alanların korunması Düzceli açısından çok önemli. Buna uygun gelir getirici çalışmaların yapılması öngörülüyor. En önemlisi arıcılık. Tam da Düzce ile örtüşüyor. Zaten Düzce Üniversitesi arıcılıkla ilgili çok etkili çalışmalar yapıyor. Düzce için en büyük fırsatlardan biri olarak arı ürünleri görülüyor.

. Düzce Ankara ve İstanbul’a yakınlığı ile çok önemli bir avantaja sahip gibi duruyor. Yine e- ticaret lojistik merkezlerinin ya da daha genel anlamda dijital lojistik merkezlerinin Düzce’ye kurulması kentin yeni beklentileri arasında. Bu alanda büyük bir fırsat olduğu söyleniyor.

. Toprakları az ve çok değerli olan Düzce, sanayide büyük fabrikalardan çok dijital alanda yapay zeka kullanımını yaygınlaştırmış bir yapılanmaya gidiyor. Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi Ticaret Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor. Yatırımda Düzce’yi düşünenlerin mutlaka oda ile görüşmesinde yarar var. Çok önemli fırsatlar ve riskler çalışması yapılmış durumda.

. Düzce aynı zamanda bir deniz kenti. Denizin farklı özelliklerinden faydalanmak mümkün. Ayrıca ormanları, dağları ile bisiklet yollarına talip olabilir. Önümüzdeki günlerde Düzce bisiklet yolları ve karavan turizmi konusunda önemli adımlar atabilir. Bu alanda yatırımı düşünenlerin yeni gözdesi Düzce olmalı.

. Tohumculuk ve fidecilik gibi alanlarda Düzce için çok önemli bir yeni atılım olabilir. Ayrıca kentin en önemli ihracat kalemi olan fındık konusunda hem verimlilik, hem de fındığa dayalı sanayi konusunda adımlar atılmalı.

Düzce için iki gün boyunca konuşulanları bu satırlara sığdırmak çok mümkün değil. Ama Türkiye’nin son ili olan Düzce bir ilki başardı ve yıllar sonra iktisat kongresi yaptı. Kentin geleceğini tasarlamaya karar verdi. Düzce’de doğmuş, bürokrasiyi çok iyi bilen, bakanlık yapmış bir başkanları var. Başkan Faruk Özlü kentin en büyük şansı olarak görülüyor. Düzce bu şansı değerlendirip adımlar atarsa başka kentlere de rol model olabilir.