Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2021 yılı güle güle, 2022 yılı hoş geldin…

2021 yılı yolcu edip, 2022 bir yıla girmek üzere hepimiz yarı buruk bir halde olsak da yinede ümit dolu olarak giriyoruz. Evet, acısıyla tatlısıyla nasıl geçtiğini anlamadan 2021 yılı sona erdi. Ben Covid-19 nedeniyle endişe dolu bir yıl yaşadım. Ancak, her şeye rağmen 2021, 2020 yılının kabus dolu günlerinden daha iyi oldu.

2021 yılının son günlerinde Covid 19’un yeni varyantı olan Omicron, endişeleri yeniden körükledi. Gidişat pek hayra alamet görünmüyor. Yayılımı gün geçtikçe artıyor.

İnşallah güzel günlere doğru gideriz diyelim. Bu salgın o kadar vahim bir şey ki, kanaatimce yetkililer Covid ile ilgili kesin bir sonuca varabilmiş değil. Aşı dışında kesin bir tedavi yöntemi şimdiye kadar ortaya konulamadığı için karamsarlıktan zaman zaman kurtulamıyoruz.

Geride bıraktığımız yılın son günlerinde yine birçok ülke seyahat başta olmak üzere çeşitli kısıtlamalar uygulamaya başladı. Anlaşılan yeni yılda da yasaklarla bir sürmek durumundayız. Bu sıkıntılar bir iki yıl daha sürecek gibi görünüyor.

Bu durumda yapılması gereken ümit dolu günleri yaşayıp, alınması gereken tedbirlere uyarak yılları ve günleri tamamlamak olacaktır.

Toplum, yılbaşı gelirken, ne yazık ki işin ciddiyetini pek idrak ettiğini görememekteyiz. Bunun faturası ağır olursa vay halimize. Nedense Türk milleti olarak pervasız ve tevekkül halindeyiz. Bunun hayra alamet olmadığı ortadadır.

2022 ye gelince… Evet, insanoğlu hayatın bütün güzel ve kötü günlerini yaşadıkça biraz ders almakla beraber, yinede cesur bir hayat yaşamak isteğinden vazgeçmemektedir. İnsanoğlu tabiatı gereği yeni yılı ümit dolu olarak algılamak istenecektir. Yaşam, nede olsa olsun insanlık ve halkımız da tehlikenin farkında daha fazla olabileceğini ümit etmek istiyorum.

Bu nedenle 2022’ye “HOŞ GELDİN” demek istiyorum. Ümitsiz olmaya lüzum yok. Teknoloji ve bilim insanları harıl harıl çalışıyorlar. Yeni icatlar, yeni buluşlar yapıyor. Yeni aşılar ilaçlar keşfediyorlar. Bunların hepsi gelecekten ümitli ve umutlu olmamız gerektiğinin işaretleridir.

Sonuç, 2019 güzel bir yıldı, salgın endişesi yoktu ve endişelerimiz daha azdı. 2020 kabus gibi oldu. Ne olduğunu tam anlayamadan evlere kapandık. Yaşam söndü endişeler ve kabuslar arttı. Bunlar hep kaderimizdir.

Yinede ümit dolu olmalıyız, ancak tedbirli ve sabırlı olmamız şart. Temenni ederim ki yeni buluşlarla insanlık Covit-19 belasının üstesinden gelir. Ama görünen o ki vaka artışları ve yeni varyantlar sürecektir. Temennim, 2022’nin daha rahat geçmesidir. O bakımdan yine de ümit dolu olarak 2022’ye Hoşgeldin, hoş gidersin inşallah diyorum. Dilerim öyle olur.