‘EFD Finans Tadında Sohbetler’in konuğu Şant Manukyan oldu

Ege Finans Derneği’nin (EFD) Finans Tadında Sohbetler toplantısına İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, “Küresel Ekonomi 2022: Yeni Bir Yıl Eski Dinamikler” sunumuyla katıldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Toplantının moderatörlüğünü yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi Prof. Coşkun Küçüközmen, küresel bir bakış ile ekonomiye bir projeksiyon tutmak istediklerini söyledi. Ekonominin dinamiklerini değerlendirileceği bu toplantıda küresel gelişmeleri Şant Manukyan ile değerlendireceklerini söyleyen Küçüközmen, “Ulusal sınırların ötesinde bir bakış açısıyla  ekonomiye bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, çevrimiçi yapılan toplantıda “Küresel Ekonomi 2022: Yeni Bir Yıl Eski Dinamikler” sunumunu gerçekleştirdi. ABD ve Çin ekonomilerini değerlendiren Manukyan, küresel olarak tedarik sorununda pandeminin etkisi olduğunu ancak bu problemin daha önceden oluştuğunu söyledi. Üretimin Çin’e ve Asya’ya zaman içinde kaymış olmasının bugün tedarik sorununun temelini oluşturduğuna dikkat çeken Manukyan, “Pandemiyle beraber bu sorun daha yakıcı hale geldi. Artık ekonomiler üretim akslarını ülke içine ya da dost ve yakın ülkelere kaydırmaya başladılar. Tedarik zincirleri kısalarak yeniden kuruluyor” dedi.

 

“Çin ekonomisi yavaşlıyor”

Çin ekonomisini değerlendiren Manukyan, “Çin’de bir yavaşlama söz konusu. 2007’den beri büyüme zaten yavaşlıyordu. 4.9’luk bir büyüme söz konusu. Önümüzdeki yıl ne olacağı tam kestirilemediğini de belirtelim. Otoriter bir ülke, ‘Bu yıl yüzde 6 büyüyeceğiz’ derse hükümet bunu başarabilirler. Ancak görünen önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin’de büyüme yüzde 3-4 seviyesine inecek” dedi.

Çin’i yavaşlatan faktörleri de değerlendiren Manukyan, “Arazi satışlarından mahrum kalma, hane halkının servetinin önemli bir kısmı yüzde 80’i konut fiyatlarına dayanması gibi faktörler ekonomiyi yavaşlatan dinamikler” dedi. Çin’in yakın zamanda Ekonomik Grup Toplantısı yaptığını söyleyen Manukyan, “Talepte bir yavaşlama var, beklentilerde bozulmalar var, büyümeyi hızlandırmaktan ziyade yavaşlamayı dengelemeye çalışıyorlar. Çin ciddi anlamda borçlu. Ancak içerdeki bir problem bu, özel sektörün bilançolarında olan bir problem olduğunu da belirtmek gerekir” dedi.

 

“ABD altyapı yatırımları ile büyüyecek”

ABD’nin normalleşme sürecinde olduğunu anlatan Manukyan, “ABD yüzde 2 civarı bir büyümeye sahip. Potansiyel büyümesi zaten bu seviyede” dedi. ABD’de tüketim üzerine kurulu bir ekonomi olduğunu söyleyen Manukyan, “Önümüzdeki yıllarda baktığımızda ABD’nin önemli bir alt yapı hamlesi var. Duyulan rakamların bir kısmı geçmişten gelen adımlar ancak 550 milyar dolarlık kamu harcamaları yapılacak ve bu da büyümeyi destekleyecek” dedi.

Yüzde 2 büyüme ile ABD’nin 200 binlerde istihdam sağladığına dikkat çeken Manukyan, “Geçmiş resesyonlarda katılım düşse de ekonomi büyüdüğünde dışarda duran insanlar istihdama katıldılar. 2000 yılına kadar böyle devam etti. 2000 sonrasında krizden sonra katılım oranı 2000 yılına ulaşamadı. Konut krizinden sonra toparlanma oldu ama eski seviyesine iş gücü anlamında ulaşamadı. Yine bu olacak” dedi.

ABD’de ücretlerin arttığını ancak FED’in bu konuda enflasyonu büyütecek korkusu olmadığını söyleyen Manukyan, “Verimlilik artışına bağlı ücret artışı enflasyon yaratmaz. Eğer ücret artışı verimlilikten fazla olursa o artış enflasyon yaratır. ABD’nin bu konuda belli ki bir korkusu yok” diye konuştu.