ESİAD, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek, Hükümetin uygulamaya koyduğu son programın yapısal tedbirlerle desteklenmesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde son dönemde Merkez Bankasının faiz düşürme kararları sonrasında Türk parasının hızla değer kaybetmesi ve piyasaya yapılan doğrudan müdahalelerden istenen sonucun alınamaması nedeniyle Hükümet tarafından birtakım tedbirler uygulamaya koyulmuştur.

Bu kapsamda, Türkiye’de yerleşik özel kişilerin döviz ve Türk lirası cinsinden mevduatlarını dövize endeksli hale getiren ve “kur korumalı TL mevduatı” olarak adlandırılan düzenleme, döviz kurlarının dengelenmesi sonucunu doğurmuştur. Bu durum olumlu bir gelişmedir. Bununla birlikte, devlet kurumlarının kur riskini üstleniyor olması ve  kötü senaryoda bedelin vergi mükellefleri tarafından yüklenilecek olması bu yöntemin tartışılır boyutudur. Ancak döviz kurlarının an itibari ile ateşi söndürülmüştür. Öte yandan, enflasyon kontrol altına alınmadan kurun kontrol altında tutulamayacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda kur korumalı TL mevduatı uygulamasının, gerçekçi bir  program dahilinde ilave yapısal tedbirlerle desteklenmesine ihtiyaç vardır. Bu uygulamayı hayata geçiren kamu yönetimine takdirlerimizi ifade ederken gelişmeleri dikkatle ve yakından takip ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”