Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yerel Basın için çağrı…

İktidar son kozunu oynadı… Eğer “örtülü faiz artırımı” da ekonomik krize, kura, enflasyona çare olamazsa, “nelerin olacağını” iktisat biliminin hocaları, uzmanları yazıyorlar, söylüyorlar, temennimiz; “Bu maya tutsun!..”

Tutmazsa, “batacak ekonomi gemisinin içinde” 85 milyon olacak; Allah o günleri göstermesin, Türkiye’ye…

Soru çok açık; maya tutar mı?

Bunca gündür, TV ekranlarına bunca uzman çıkıyor, gazete sayfalarında onca uzman yazıyor ve Türk insanının 7’den 70’e, işçisinden, patrona, memurundan, çiftçisine, emeklisinden, işsizine kafası karışık…

GÖZLEM, “kendi imkanları ile” arkasında holdingler, sermayedarlar, cemaatler, tarikatlar, iktidarlar olmadan 31 yıldır yayın hayatında olan bir gazete…

“Atatürk’ün yolunda, Cumhuriyeti, laik hukuk devletini, insan haklarını, basın özgürlüğünü savunan” bir yayın organı…

Zaten mali zorluklar içinde yaşıyorduk, şimdi kağıttan baskıya, enerjiden, genel giderlere, asgari ücretin getireceği maliyete kadar üst üste gelen zamların acımasız etkisini hissetmeye başladık.

Ülkede bu durumda olan “yüzlerce” gazete var; eğer “mali destek yolunda olumlu düzenlemeler yapılamazsa, ‘yerel’ medyanın ‘iktidarın korumasındaki’ yayınlar hariç büyük bir bölümünün yaşaması” imkansız hâle geliyor.

Yerel gazetelerin sahiplerinin ve üst düzey yöneticilerinin, basın meslek kuruluşlarının öncülüğünde bir araya gelmeleri, “bir yol haritası” üzerinde anlaşmaları ve de “birlik beraberlik içinde” verilecek olan ortak kararların uygulamalarına katılmaları şart görünüyor.

Mesela İzmir’de, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası beraberce bu adımın atılmasını organize edebilirler.

Bu adımların atılmasında zaman kaybedilmemeli. Ocak ayının sonunda ortaya çıkacak maliyet, ne yazık ki, acı gerçeği de beraberinde getirecek.

Hatta, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere ülkedeki bütün “basın meslek kuruluşlarının bu konuda ve birlik beraberlik içinde harekete geçmeleri” acil ve büyük sorunun çözümü için atılması gereken ilk adımlar olmalıdır.

Bu birlik ve beraberlik sağlanamaz, “birlik beraberlik içinde ortak adımlar atılamazsa” şubat ayında “bir çok yayın organı kepenkler indirecek” ve basındaki işsizler ordusuna yüzlerce gazeteci daha katılacaktır!..

Meslek kuruluşları, dernekler, sendikalar “böyle günler için” vardır.

Çağrımız onlaradır!..