Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Tavuk Çorbası

Malum christmas öncesi Amerika’da her şey ağırdan alınıyor! Her şey artık yeni yılda görüşürüz havasına girdiğinden gündem pek yoğun değil. Bununla birlikte New York genelinde artan turist sayısı göz önünde bulundurulduğunda sadece benim mahallem olan Hell’s Kitchen bölgesinde omicron ve korona vakaları %550 artmış durumda. Hal böyle iken birçok uluslararası şirket pandemi önlemlerine birer ikişer geri dönmeye başladılar. Mesela CNN uzak ofislerini uzaktan çalışmaya geçirdi, Google, Meta vb… şirketler geri dönüşleri erteledi.

Hatırlarsınız Aren Ege’nin ABD’de aşı olan ilk çocuklardan biri olduğundan bahsetmiştim. Birçok arkadaşı da Aren Ege gibi aşı oldu. Ben ve benim gibi birçok arkadaşım da aşılardan sonra bir takım yan etki oluştu. Kiminin başı ağrıdı, kiminin kolu! Ben kolumu iki gün kaldıramadım. Eşim Ayşın gözünü açamadı. Booster (takviye) aşılarımızı da olduk kimisi birinci doz kimisi ikinci doz gibi etki gösterdiğini söyledi! Aren Ege’nin aşı olduktan sonra okula, sportif aktiviteye giden arkadaşları oldu lakin biz onu iki gün okula göndermedik. Oğlum acı var mı? Bir yerinde bir şey oldu mu dediğimde okula gitsem iyiydi evde sıkılıyorum diyordu. 

Mahallede vakalar artınca okulda da vakalar artmaya başladı, bu haftanın başında 4 sınıf kapalı ve aşağı yukarı her gün okulda yapılan gelişi güzel covid testlerinin pozitif çıkması dolayısı ile Aren Ege’yi pazartesiden birkaç arkadaşının ailesi ile birlikte karar verip itibaren okula göndermeme kararı aldık! Hazır anneanne ve dedesi onu ziyaret ediyor, keyifle oynaşıp sevişsinler istedik. Hazır okulu kırdık, keyifle New York’u gezelim derken (tabi kalabalığa girme, kapalı alana girme, virüsten kaç) hava eksi beş derece oldu bir güzel nezle olduk!

Her ne kadar aşılı olsak da omicron var kovid var her an her şey olabilir! Ben kendimi biliyorum sonuçta pek sık hasta olmam. Genelde insanlar ne hastalıklar çekiyor düşüncesi ile iyi olmaya çalışırım. Tek sıkıntım migren! Açık açık iki günüm ölüyor. Herkes kendini yokluyor, ikinci gün herkes toparlandı ama Aren Ege benim boğazım ağrıyor dedi, halsizim dedi, karnım ağrıyor dedi, burnum akıyor dedi.

Yıllar önce anneme nazlanırdım, kendimi hasta hissediyorum, okula gitmeyeyim derdim, elime bir süt tutuştururken alnımdan öperdi, “yürü numaracı” derdi. Her sefer nasıl anlıyor bir şeyimin olmadığını diye düşünürken “ gözünün bakışından anlarım!” derdi. Velhasıl anne baba olmak tecrübe ile sağlamlaşıyor. Hakikaten de anne ve babalar çocuklarının hasta olup olmadığını bakışlarından anlıyor hale geliyorlar. Hal böyleyken bizim de anne babalıkta derecemiz artmışken kahvaltıya gelişinden Annesi dereceyi almış masada ateşini ölçüyordu. Ateşi vardı ve biz iki gün önce arkadaşları ile birlikte okul dışında bir yerde kitap etkinliğine katılmış sonrasında da oyuna kalmıştık.

“Olabilir mi?” diye düşündük bütün belirtiler vardı. Tabi soluğu klinikte aldık. 21 Aralık en uzun gece mi? Hayır en uzun gece insanın çocuğunun hasta olduğu gecedir. Test sonucunu beklediği andır! Neyse ki Aren Ege’nin basit bir soğuk algınlığı varmış.

İlaçlarımızı aldık eve geldik, TV’yi açtığımızda başkan Biden’ı omicron ile ilgili açıklama yaparken bulduk. Yeni önlemler gereğince 500 milyon hızlı (antijen) covid testinin ücretsiz olarak halka dağıtılacağını söyledi. Hastalığın yoğun olarak yaşandığı bölgelere askeri destek verileceğini ama sokağa çıkma kısıtlamaları için henüz erken olduğunu da ekledi. Bu noktada böyle bir cümle geçmişse hastalığın yayılma hızının bir hayli hızlı olduğunu ve sokağa çıkma durumunun düşünüldüğünü anlamamız gerekiyor! Omicron tüm ülkedeki vakaların yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. Önlemlerimizle bekliyoruz ve hazırız diyerek güven verdi ve herkesi muhakkak aşı olmaya çağırdı. Bu arada New York Belediye Başkanı Bill de Blasio takviye aşısı olacak herkese $100 vereceklerini söyledi.

Bu sırada nedendir bilinmez Başkan konuşurken gayrı ihtiyari kendimi borsalara, pariteye ve piyasalara bakarken buluverdim. Belki siz de merak edersiniz, parite aynı, doların değeri aynı, borsada tabela kapatma da olmadı. Başkandan sonra Sağlık Bakanı çıkar da Omicron rakamlarını açıklar filan diye bekledim ama gelmedi hatta merak edip baktım Sağlık ve İnsan Hakları Bakanı kimmiş diye onu da öğrendim Xavier Becerra’ymış. Bunca yıldır pandemide tek gördüğümüz isim, NIH (Bulaşıcı Hastalık ve Allerji Enstitüsü) Başkanı Anthony Fauci’ydi. 

Bir haber kanalında gördüğüm ABD’de TL korkusu başlıklı haberin altında okuduğum, raflar boş ürün tedarikinde zorlanıyorlar, market gıda ve tuvalet kağıdı karaborsaya düştü haberinin korkusu ile markete gittim! Bir tavuk göğsü aldım Aren Ege’ye çorba yapacakmış annesi bir de 32’li tuvalet kağıdı aldım. Kur farkı dahilinde Türkiye’de satılan 32’li tuvalet kağıdından ucuza geldi…

Aklımda başka bir fikir vardı ama bir tavuk çorbasından bunlar çıktı…

Şimdilik bu kadar!

Haftaya kadar umarım hiç tanımadığınız birinden kendiniz adına çok güzel haberler alırsınız. O zamana kadar görüşmek üzere, hoşça kalın…