Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

150 üniversiteden 3 bin gence ulaşan İnovaTİM muhteşem işler yapıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle seçildiği günden bu yana gençlere ayrı bir önem veriyor. İyi de yapıyor… GençTİM projesi ile üçüncü kuşak çok sayıda genç ile TİM’i buluşturdu. Çok önemli isimler çok genç yaşta bir ihracat kültürü ile tanıştı. TİM’in ne yaptığını öğrendi. Bu gençlerin bir süre sonra TİM ve bağlı birliklerin yönetiminde yer alacak. Bunun işaretlerini alıyoruz. TİM’e bir başka bir gençlik aşısı üniversitelerden geliyor. İsmail Gülle’nin bizzat ilgilendiği İnovaTİM projesinden bahsediyoruz. Bu proje yani İnovaTİM İsmail Gülle’nin tam destek verdiği Strataji, İnovasyon ve Girişimcilik Şubesi tarafından koordine ediliyor.

Kısa sürede 72 ilde ve 150 farklı üniversitede 3000’i aşkın üniversite öğrencisinin oluşturduğu Türkiye’nin en büyük inovasyon ekosistemi… İnovaTİM’li öğrenciler uluslararası bilim ve teknoloji merkezlerini ziyaret ediyor, uluslararası yarışmalara katılıyor, inovasyon ve teknoloji üzerine eğitimler alıyor, Ar-Ge projeleri gerçekleştiriyor. Ve en önemlisi bu gençler liselerde yapay zeka, inovasyon, nesnelerin interneti üzerine eğitimler veriyor. Bu eğitimler bugüne kadar 223 lisede verildi ve 15 bin öğrenciye erişildi. Yani küçük yaşta inovasyon sevdirildi.

TİM, inovasyonu gençlere aşılayarak İnovatif bir nesil yetiştirmek hedefiyle İnovaTİM’e tam destek veriyor. İsmail Gülle tek tek bu gençlerle ilgileniyor. Geçtiğimiz günlerde muhteşem bir katılımla gerçekleştirilen Design Week Türkiye 2021 İnovaTİM’in destekleri ile gerçekleştirildi. Ve çoğunluğu gençlerden oluşan 86 bine yakın katılımcı Design Week’e katıldı.

Katılımcı gençler yarışmalarda yer aldı, ödüllendirildi ve Türkiye’nin önde gelen markalarının inovatif çalışmalarını izleme sansına sahip oldular. Hatta markaların en üst yöneticileri ile sohbet etme bilgi alma şansını yakaladılar. TİM Başkanı İsmail Gülle Design Week ile ilgili bilgiyi şu sözlerle anlattı:

“Katılımın her sene daha da artması bizler açısından da en büyük motivasyon kaynağı oluyor. Özellikle gençlerimizin yoğun ilgisi ile karşılaşmak bizleri ayrıca mutlu etti. İhracatta sağladığımız başarıyı sürdürülebilir kılmak için tasarımın gücüne inanıyoruz. Ülkemizin markalaşma yolculuğuna da önemli katkı sağlayacak Design İstanbul projesi için çalışmalarımız devam ediyor. Projeyle İstanbul’u dünyada önemli bir tasarım destinasyonu haline getirmenin yanı sıra, tasarım ürünlerinin ihracatını arttırarak yaratıcı endüstrilerin ihracatını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu yıl Design Week Türkiye’ye ilgi o kadar yoğundu ki, firmalarımızın, tasarımcılarımızın ve gençlerimizin dört gözle beklediği bu önemli projeye hazırlanırken bizler de oldukça heyecanlıydık. Birbirinden kıymetli yerli ve yabancı isimler, sektörümüzün duayenleri bu tasarım ekosistemine destek olmak için bir araya geldi. Marifet iltifata tabidir diyerek, Design Türkiye Endüstriyel Tasarım Ödül törenini gerçekleştirdik. 37 tasarımcımız iyi tasarım, 8 tasarımcımız da üstün tasarım ödülü aldılar. Bunun yanı sıra İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri 2020 ve 2021 Endüstriyel Tasarım Yarışması ile İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin 10. Endüstriyel Mimari Doğal Taş Taşarım Yarışması törenlerini gerçekleştirdik. Ödül alan tasarımlarımız, halihazırda önemli ihracat kalemlerimiz arasında yer alıyor. En kısa sürede diğer başarılı tasarımlar da ticarileşerek ihracatımıza değer katacak. İnanıyorum ki, 2 gün boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm bu etkinliklerin, ülkemize ve ihracatımıza önümüzdeki dönemde önemli katkıları olacak.”