Kılıçdaroğlu’ndan dolar çıkışı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ülkenin dolara endekslendiğini belirterek helalleşme çağrısını yineledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde STK’lar, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin dolara endekslendiğini belirterek, “Bankadaki mevduatın garantisini dolarla verirseniz, faizin garantisini dolarla verirseniz bu olmaz, bu yanlıştır. Milli paramızın itibarını kimsenin düşürmeye hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur” dedi. Ülke olarak çok ayrıştıklarını, bölüştüklerini ve kavgalı hale geldiklerini belirten CHP lideri, “Türkiye’nin bundan çıkması lazım. Madem ki Adem ile Havva’dan geliyoruz, niye kavga ediyoruz? Hepimiz kardeşiz. Hepimiz birbirimize insani olarak bakmak zorundayız. Güzel sözler söylemek, birbirimizin derdi ile ilgilenmek zorundayız” diye konuştu. 

 

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bunu yapabilirsek emin olun Türkiye çok hızlı büyür, çok hızlı kalkınır. Herkesin de karnı doyar. Yaşanan sıkıntıları siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum. Büyük sıkıntılar var. Bu sıkıntıları aşmamız lazım, beraber aşmamız lazım. Birlikte aşmamız lazım. Sıkıntıları aşmanın yolu birlikte olmaktır, beraber olmaktır. Sıkıntıyı yaratanlar siyasilerdir, onu da söyleyeyim. Sıkıntıyı yaratan siyasilerdir, ama sıkıntıyı çözecek olanlar da siyasilerdir. Dolayısıyla siyasilerin önünü açacak olan da sizlersiniz. Sizler yetki verdiğiniz sürece Türkiye sorunlarını aşabilir. Bir iktidara görev verdiniz, görevini yapmaya çalıştı, ama bugün geldiğimiz nokta belli. Piyasalar yangın yeri, mutfaklar yangın yeri, buradan çıkması lazım Türkiye’nin. Çıkmasının yolu da değişikliktir, değişimdir. En büyük hakem halktır. Halka gitmek lazım. Halkın oyunu istemek lazım. Sandığı koymak lazım, sandığın gereği neyse başımız üstüne, bunu yapmamız lazım. Bunu yapabilirsek emin olun Türkiye’yi büyütürüz. Türkiye’yi kalkındırırız.”

 

Tüm Türkiye’nin dolara endekslendiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Çocuğunu akşam yatağa aç yatıran anne hangi dolarla ilgilenir? Doları var mı bunun, milyon dolarları var mı? Yok bunların. Dolayısıyla bugün açlık ve sefalet var Türkiye’de. Yoksulluk var Türkiye’de, bunun çözülmesi lazım” dedi. Programa katılanlardan rahatlıkla her soruyu sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, “Benimle ilgili, partiyle ilgili, ekonomiyle ilgili ne geliyorsa aklınıza rahatlıkla sorun, söyleyeyim. Birbirimizi tanımamız lazım. Birbirimizi daha iyi tanımamız gerekiyor ve açıkça söyledim, helalleşmemiz lazım. Oturalım, helalleşelim. Nedir, ne oluyor bu Türkiye’de? Niye kavga ediyoruz? Bu bereketli topraklarda hepimizin huzur içinde yaşaması lazım. Birlikte yaşaması lazım. Gideceğimiz başka yer yok. İki kırmızı çizgimiz var, birincisi vatan, ikincisi bayraktır. Bunlar bizim kırmızı çizgimizdir. Bunun dışında herkesle otururuz, konuşuruz. Niye konuşmayalım? Bayrak bizim bayrağımız, vatan da bizim vatanımız. Dolayısıyla bu bayrak altında vatanımızda huzur içinde yaşamak istiyoruz. Beraber yaşamak istiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz” diye konuştu. 

Siyasetin kirlendiğini ve arındırılması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, hesap verebilmenin, her siyasetçi için onurlu bir görev olması gerektiğini belirtti. “Bu olmadığı takdirde olmaz. Siyasetçinin harcadığı para, sizin paranız; fakirin parası, fukaranın parası, zenginin parası. Yani çocuk doğduğu andan itibaren vergi verir ve bu vergiyi harcayan siyasetçidir” diyen Kılıçdaroğlu, siyasetçinin bu parayı harcarken hesap vermek zorunda olduğunu hatırlattı.