EBSO ve Meslek Fabrikası sektörü canlandırıyor

Sanayi ve hizmet sektörleri için nitelikli işgücü yetiştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığına bağlı Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü, bu kez EBSO ve İzmir Brode Tekstil işbirliğiyle ‘Nakış Desen Tasarım’ kursu açtı.

Meslek Fabrikası, yerelden kalkınma için nitelikli insan gücü yetiştirmenin önemine inanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in vizyonu doğrultusunda, işsizliğin azaltılması ve vatandaşların iş gücünün ekonomiye kazandırılması amacıyla mesleki eğitime olan katkılarını artırarak sürdürüyor. Son olarak EBSO 15. Meslek Komitesi, İzmir Brode Tekstil ile işbirliği yapan Meslek Fabrikası, unutulmaya yüz tutmuş ‘Nakış Desen Tasarımı’ kursunu açarak sektöre canlılık kazandırdı. Meslek Fabrikası’nda iki hafta sürecek eğitimler sonunda 30 kursiyer, yeni nesil nakış tasarım programı Accurate 5’i yetkin şekilde kullanabilecek, sektördeki ihtiyaç giderilecek.

 

Sektörün de tasarımcıların da bu eğitime ihtiyacı var

Projenin mimarlarından olan EBSO 15. Meslek Komitesi Üyesi ve İzmir Brode Tekstil sahibi Fatih Güven, eski desencilerin sektörün ihtiyacını karşılayamadığını, sektörün yeni nesil tasarımcılara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu kapsamda EBSO 15. Meslek Komitesi olarak yeni nesil desen tasarım programı Accurate 5’i tasarımcılara öğretmek için bir kurs açma fikrini ortaya attıklarını söyleyen Güven, “Bu fikri ortaya atmamızla başvuruları toplamak bir anda oldu. Sektörün de tasarımcıların da bu eğitime ihtiyacı olduğunu gördük. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile görüştük ve hem üniversitelerden, hem piyasadan talepleri toplayarak sınıfları oluşturduk” dedi.

 

Eğitimler devam edecek

Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü’nün hem sınıf hem bilgisayar desteği verdiğini söyleyen Güven, “Meslek Fabrikası’nın iki eğitmeni de bu kursu alıyor. Sonrasında Meslek Fabrikası bünyesinde bu eğitimlerin süreceğini düşünüyoruz. Bu anlamda herkesin ihtiyacı olan bu kursu Ata İleri Teknoloji firmasının katkılarıyla düzenliyoruz” diye konuştu.

Bu eğitimi alanların sektörde bir adım öne çıkacağına dikkat çeken Güven, “Sektörün desen tasarımcısına ihtiyacı var. Hatta bir firmaya tek tasarımcı bile yetmiyor. Önü açık bir alan burası ve kendini geliştiren, güncelleyen ve programlara hakim olanlar istihdam anlamında büyük avantaj yakalayacaklar” diye konuştu.