Genç TÜRKONFED Girişimcilik Buluşmaları İzmir’de yapıldı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) işbirliği ile düzenlenen “Genç TÜRKONFED girişimcilik buluşmaları” toplantısı EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Gençlik Eğitim ve Girişimcilik Komisyonu Başkanı Feyyaz Ünal gençlerin gücünü arkasına alamayan hiçbir kurumun başarılı olamayacağını söyledi. Bu bilinçle oluşturdukları Genç TÜRKONFED ile gençleri iş dünyasına çok yönlü bir şekilde hazırlamayı hedeflediklerini anlatan Ünal, “Gençlerin toplum sorunlarına çözüm üretmelerine yardımcı olmak için geleceğin sivil toplum gönüllülerini yetiştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca gençleri girişimcilik ve yatırımcılık alanları başta olmak üzere bir araya getiriyoruz. Özetle 21. Yüzyılın genç Türk liderlerini güçlendirmeyi hedefliyoruz“ dedi.

 

“Yatırım için güven ortamına ihtiyaç var“

Yatırımcıların güvenmedikleri şirketlerden,  ülkelerden uzak durduklarını ifade eden Ünal, “Yatırım için faizin düşmesine değil, güven ortamının oluşmasına ihtiyacımız var. Bunun için ekonomi yönetimi anlayışının hızlıca değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu dönüşümü yakalayabilmemizin önünde hala bir fırsat olduğuna inanıyorum yeter ki güven ortamını tesis eden adımları atmayı becerebilelim. Cumhuriyetin fabrika ayarlarına geri dönmeliyiz” diye konuştu.

 

“Gençler fikirlerini özgürce ifade edebilmeli”

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ise bu buluşmalar ile girişimcilere ilham olma, yol gösterme ve onlara erişme şansına sahip olduklarını söyledi. Yelkenbiçer, “EGİAD olarak biz lise çağından, üniversitesi yaşantısına, tohum yatırımdan, olgun girişimciye kadar her türlü destek mekanizması ile girişimcilerin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz toplumu yukarı çekmek için; eşitsizliklerin azaltılması için, doğal kaynaklarımızın doğru kullanımı için, adil ticaret için, değer yaratmak için, “TURKONFED’in Hayalindeki Türkiye” için gençlerin bakış açısına ve söz söylemelerine ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Atamızın bizlere vasiyeti ve Türkiye’nin geleceği olan gençlerimize, fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri, birbirlerinden öğrenebilecekleri, birçok farklı paydaşla etkileşim içinde olabilecekleri eşsiz bir ağ sunuyor ve onların girişimcilik hayallerine ortak oluyoruz” dedi.

 

 Girişimciliğin püf noktalarını anlattılar

Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Seçil Yıldırım Çelebi’nin, “Yeni Kuşak Girişimcilik Programı”na dair bilgi vermesinin ardından,  moderatörlüğünü İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Direktörü Tuba Kesen Umar’ın yaptığı, Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik, TİM-TEB Girişim Evi Koordinatörü Mehmet Şöhrap Sanlı, EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Levent Kuşgöz’ün konuşmacı olarak katıldığı bir panel gerçekleştirildi.

 

Panelistler gençlere girişimciliğin püf noktalarını anlatırken, bu süreçte neler yapılması gerektiğine ve atılmaması gereken adımlara dikkat çektiler. Panelistler, gençlerin sorularını da yanıtladılar.