Yılbaşı yasakları açıklandı

Fransa Başbakanı Jean Castex, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 31 Aralık gecesi konser ve havai fişek gösterisi yapılmasının yasaklandığını duyurdu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Fransa’da Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yılbaşının yaklaşması ile yeni önlemler alındı. Başbakan Jean Castex Elysee Sarayı’nda düzenlenen Sağlık Savunma Konseyi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, salgında 5’inci dalganın Fransa’yı güçlü bir şekilde etkilediğini kaydederek, Delta’dan daha hızlı bulaşan Omicron mutasyonunun 2022 yılının başından itibaren baskın olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

 

Castex, “aşılanmayanlara baskı yapmak” için Covid-19 sağlık kartının sadece aşı bilgilerini içeren bir karta dönüştürmek için 5 Ocak’ta meclise bir yasa teklifi vereceğini belirterek, “Birkaç milyon Fransız’ın aşı olmayı reddetmesinin bütün bir ülkenin hayatını tehlikeye atması ve bu krizin başlangıcından bu yana sorumluluk gösteren Fransızların büyük çoğunluğunun günlük yaşamını baltalaması kabul edilemez” dedi. Castex, 31 Aralık gecesi konser ve havai fişek gösterilerinin yapılmasının yasaklandığını belirterek, “Büyük partilerden, büyük toplantılardan kaçınalım” diye konuştu.