Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret açıklaması

Aile Destekleri Sigortası Lansmanı'nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, yakın zamanda belirlenmesi beklenen yeni asgari ücrete ilişkin, "384 doların karşılığı olan Türk lirasını versinler" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İstanbul’da düzenlenen Aile Destekleri Sigortası Lansmanı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretle ilgili öneride bulunarak, “2021 Ocak ayında asgari ücret net 2825 liraydı. günkü dolar kuru 384 dolar. Yeni asgari ücreti belirleyeceklerse 384 doların karşılığı olan Türk Lirası’nı versinler” dedi.  Yakın zamanda yeni ücretin belirleneceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Adı üstünde asgari ücret, yani en düşük ücret. Bir ailenin geçinmesi için en düşük ücret bu” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Milyonlarca işsizimiz var. Pazar atıklarından beslenen yüz binler var. Atıkları toplayanların ağırlıklı olarak kadın olduğunu hepimiz biliyoruz. Evde çocuğuna yemek yapmak için pazar artığını evine götüren yüz binlerce kadın var. Her bir kadın yoldaşım için söylüyorum. Muhatap olduğunuz kadın kardeşlerimize inanç ve kararlılıkla haklarını anlatacaksınız. Özgüven içinde anlatacaksınız. Sorunların nasıl çözüleceğini de anlatacaksınız. 20 yıldır ülkeyi yöneten bir siyasal partinin ülkeyi hangi noktaya taşıdığını anlatacaksınız. Anayasanın tek tek her bireye verdiği hakkın nasıl siyasal iktidar tarafından ellerinden alındığını anlatacaksınız.”