Milas doğal zenginliğiyle büyüme atağında

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Milas’ın her ne kadar tarihiyle, turizm potansiyeliyle ve zeytiniyle tanınsa da aslında çok önemli bir tarım merkezi olduğunun altını çizen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,  “Son dönemlerde yüksek girdi maliyetleri ve tarımın etkin bir şekilde desteklenmemesinden ötürü tütün ve pamuk üretimi bitme noktasına geldi. 2000’lerin başında pamuk üretimi ile 2 bin 500 aile geçimini sağlıyorken şu an 50 aile bile pamuktan geçimini sağlayamıyor. Milas Belediyesi olarak kanunun bize verdiği yetki alanımız dahilinde tarımsal üretime destek sağlıyoruz. Tarımsal üretimin hem Türkiye hem de bölgemiz için vazgeçilmez bir alan” dedi.

ZEYNEP GÜREL

Bazı kentler vardır adı mevsimlerle özdeşleşmiştir. Mesela Milas deyince akla ilk, yaz mevsimi gelir. Dolayısıyla Milas deyince aklımıza turizmin gelmesi şaşırtıcı olmaz.  Fakat son zamanlardaki atılımla birlikte kent ekonomisinde diğer bileşenlerde giderek ağırlık kazanıyor. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Turizm, tarih, tarım ve sanayi. Milas’ı en iyi anlatan başlıklar bunlar. Milas üretimin fazla olduğu ve konumu gereği birçok açıdan önemli bir kent. Bölgemizi en iyi tarif edecek ürün ise zeytin ve zeytinyağı” şeklinde kent ekonomisini özetliyor. Başkan Tokat’la kentin ekonomisi ve yeni yıla ilişkin konuştuk.

*Adı doğayla, denizle anılan Milas’ın karşılaştığı sorunlar neler? Hangi alanlarda iyileştirmeye ihtiyaç duyuyor?

-İlçemiz adına en önemli gündem başlıklarımızdan bir tanesi kuraklık… Geçtiğimiz günlerde ilçemizde bulunan Geyik Barajı’nın durumunu, o manzarayı görünce gerçekten çok üzüldüm ve irkildim. 7-8 aydır doğru dürüst yağmurun yağmadığı bir yılı yaşıyoruz. Çok dikkatli olmalıyız. Suyumuzu kullanırken tasarruflu olmaya dikkat etmeliyiz. Yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızın ölçümü yapılmalı. Milas’ın ve bölgenin su havzası ne durumda bunları belirlememiz gerekiyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte iklim değişikliğini de önceleyen bir çalışma programıyla kentlerimizi düzenlememiz gerekiyor. Milas için en önemli gündem başlıklarından diğeri ise fosil yakıt kullanımı… Doğalgazın gelmesi için çalışmalarımız sürüyor. Umuyorum, bir aksilik çıkmaması durumunda 2022 yılında Milas doğalgaza kavuşacak. Bu sayede hava kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız.

*Hazır söz gelecek yıldan açılmışken, yeni yılda Milas için hangi projeleriniz olacak? Yeni yatırım planlarınız neler olacak?

– Tüm dünyaya etkisi altına alan coronavirüs salgınından yerel yönetimler olarak bizler de etkilendik. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada pandemi ilan edilmesiyle birlikte biz de bütçemizin ve imkânlarımızın çoğunu coronavirüsle mücadeleye ayırdık. Bu açıdan bazı projelerimizi ve çalışmalarımızı hayata geçiremedik. Yeni yılla birlikte özellikle yapmayı planladığımız çalışmaları hayata geçireceğiz. En büyük temennimiz bu pandemiden kurtulmak ve önümüze sağlıklı bir şekilde bakabilmek. Milas her ne kadar tarihiyle, turizm potansiyeliyle ve zeytiniyle tanınsa da aslında çok önemli bir tarım merkezi. Pamuk, tütün, zeytin ve arıcılık gibi birçok alanda faaliyet yürütülüyordu. Son dönemlerde yüksek girdi maliyetleri ve tarımın etkin bir şekilde desteklenmemesinden ötürü tütün ve pamuk üretimi bitme noktasına geldi.

*Gerçekten, tarımın geldiği nokta çok üzücü.  Peki bu konuda iyileştirme çabalarınız yok mu?

-Çarpıcı bir şekilde ifade edecek olursak. 2000’lerin başında pamuk üretimi ile 2 bin 500  aile geçimini sağlıyorken şu an 50 aile bile pamuktan geçimini sağlayamıyor. Milas Belediyesi olarak kanunun bize verdiği yetki alanımız dahilinde tarımsal üretime destek sağlıyoruz. Tarımsal üretimin hem Türkiye hem de bölgemiz için vazgeçilmez bir alan olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz de kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz ile birlikte bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kırsal mahallelerde yaşayan hemşehrilerimize her türlü desteği sağlıyoruz. Bu yıla yetişmeyecek ama gelecek yılla birlikte çiftçilerimize ve üreticilerimize mazot desteği de sağlayacağız. Gelecek yılla birlikte uygulayacağımız kırsal kalkınma projelerimizle birlikte kırsal mahallelerde yaşayan nüfusun yerinde istihdamını önemsiyoruz. Uygulayacağımız politikalarla birlikte bu çalışmaları hayata geçireceğiz.

*Milas, yazın çok büyük bir afet yaşadı. Afetin yaralarını sarabildiniz mi? İyileşme sürecinde hangi adımları attınız?

-İlçemizde yangınlar 29 Temmuz günü itibariyle ilk olarak Meşelik Mahallemiz Kuyucak Mevki’nde meydana geldi. 29 Temmuz’da daha önce eşine benzerine az rastlanır şekilde Milas’ın 5 farklı noktasında yangın çıktı. Meşelik Mahallemizde ki yangın da halep çamlarıyla kaplı onlarca hektarlık alan kül oldu. Otellere çok yakın bir bölgede kontrol altına alınan yangında 80 hektar ormanlık alan kül oldu. Bu daha sonra yaşanacak yangın felaketinin ilk habercisi oldu. 31 Temmuz tarihinde, Beyciler Mahallemizde başlayan ve tam 10 gün boyunca devam eden orman yangınıyla adeta ilçemizde kabusu yaşadık. Sabah saatlerinde yükselen alevler, akşama doğru Beyiciler’den Mazı’ya doğru kayan büyük bir yangının ilk işareti oldu. Yangın duyumu bizlere ulaşır ulaşmaz belediyemize bağlı ilgili tüm ekiplerimizle birlikte bölgeye gittik. Bu bölgede yangını kontrol altına almamız gerektiği, acil ve etkin hava desteği gerektiği, özellikle uçak müdahalesinin şart olduğunu ifade etmemize rağmen herhangi bir hava desteği göremedik. Maalesef tüm öngörülerimizde haklı çıktık ve alevler 10 mahallemizi de etkisi altına aldı. Kemerköy Termik Santrali alevlerin içinde kaldı. Ören ve çevre mahallelerimizi çok acil bir şekilde tahliye ettik. Diğer illerdeki yangının kontrol altına alınmasından dolayı ve alevlerin bir sonraki tehdidinin ilçemizde bulunan ikinci termik santral olan Yeniköy Termik Santral olması dolayısıyla bölgeye etkin ve yoğun şekilde havadan müdahale gerçekleştirildi. 9 Ağustos günü yangın kontrol altına alındı ve bölgede soğutma çalışmalarına başlandı. Yangından dolayı 10’u aşkın mahallemizi alevlere teslim ettik. Milas Belediyesi olarak yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte oluşturduğumuz ekiplerle birlikte hasar tespit çalışmalarına ivedi bir şekilde başladık. Bölgede kaba yem desteği, geçici barınma evi, halı ipi desteği, yem ve saman, fide ve tohum, arı keki dağıtımlarını gerçekleştirdik. Mahalle muhtarlarımızla koordineli bir şekilde yangından etkilenen mahallelerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

*Milas zeytinyağı AB’den coğrafi işareti olan ilk Türk zeytinyağı. Sanki biraz kıymeti, değeri geç anlaşıldı. Zeytinyağı konusunda geldiğiniz noktayı nasıl değerlendirebilirsiniz?

-Bir kere zeytincilik alanında Milas’ın potansiyelini uygun olarak hak ettiği noktaya ulaşması adına çok önemli bir referans bu. Milas Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğü ve gayretleriyle gerçekleştirmiş olduğu ama arkasında ilçede ortak aklın ve kurumlar arası dayanışmanın çok önemli katkısı var. Bu noktada ülkemizin 5. AB Tescili almış, zeytinyağı olarak da ilk tescili. Sadece ulusal düzeyde değil; AB düzeyinde de bu tescili almak tanıtım ve pazarlama noktasında eksikliği olan Milas zeytin ve zeytinyağı için çok önemli fırsatlar ve olanaklar yaratacaktır. Bu fırsat ve olanakları iyi değerlendirmemiz ve doğru kullanmamız gerekiyor. Bu aşamaya gelinceye kadar sürdürmüş olduğumuz ortak akıl ve dayanışma ruhunu bundan sonraki süreçte de aynı şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Ben hepimize, Milas’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gerçekten, zeytinciliğimiz adına önemli bir basamağı aşmış olduk bu şekilde. Sonuçlarının iyi olacağını düşünüyorum.

* Milas, zeytinyağında coğrafi işareti aldı. Ama kentin başka ürün zenginlikleri de bulunuyor. Bu kapsamda özellikle bal, halı gibi ürünlerde coğrafi işaret yolunda çalışmanız olacak mı?

-Elbette… Bu alanda da çalışmalar olduğunu biliyorum. Milas Belediyesi olarak, ilçemize ait ürünlerin tanıtımı noktasında böyle faaliyetleri çok önemsiyor ve destekliyoruz. Özellikle Milas Halısı hem ilimiz hem de ülkemiz adına çok değerli bir ürün. Markalaşma anlamında hem Milas zeytinyağının gereken öneme ulaşması hem de diğer bal, halı ürünlerimizin gerektiği değere ulaşması için çalışmalarımız sürüyor. Biliyorsunuz ağustos ayında tarihimizin en büyük felaketi olan yangın felaketini yaşadık. Bu felakette binlerce hektarlık çam ağaçlarımız alevlere teslim oldu. Arıcılık ile uğraşan hemşehrilerimiz bu süreçte oldukça zarar gördü. Bizler de hem yaraların sarılması noktasında hem de kırsal kalkınma programımız çerçevesinde kırsal mahallelerimize desteklerimizi sürdürüyoruz. Milas’ın en önemli değerlerinden bir tanesi olan halıcılıkla uğraşan yurttaşlarımıza halı ipi desteğinde bulunuyor ve yangından dolayı kovanları zarar gören hemşehrilerimize arı keki dağıtımımızı ve desteklerimizi sürdürüyoruz.

* Ekonomilerin gelişmesinde en önemli güçlerden birisi de kadın ve gençler. Onların gücünden yararlanan ülkelerin ekonomide ve bir çok alanda geldiği noktalar belli. Peki sizin, Milas’da gençler ve kadınlara yönelik özel projeleriniz var mı?

-Kadınlara ve gençler için her zaman proje üreten ve bu konuda çalışmalar yapan bir belediyeyiz. Geçtiğimiz yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Kadın Danışma Merkezi’ni Milas’ımıza kazandırdık. Bu merkezde şiddete uğramış veya şiddete uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kalan tüm kadınlara ve 18 yaş altı çocuklara ücretsiz olarak psikolojik, sosyal ve hukuki alanda destek sağlıyoruz. Yine aynı şekilde geçtiğimiz günlerde İzan A.Ş. ile yaptığımız protokol doğrultusunda Sevgi Evi yapımının ön anlaşmasını gerçekleştirdik. Kadınların sosyal hayatta var olması ve ekonomik anlamda kazanç sağlamasına yönelik her türlü desteği veriyoruz. Milas Belediyesi tarihinde ilk defa Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzü kurduk. Bu müdürlüğümüz vasıtasıyla Kadın Kooperatifleri başta olmak üzere desteklerimizi sağlıyoruz. Kadınların üretimde var olması her açıdan çok önemli. Milas’ta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Meslek Yüksekokulu mevcut. Burada hem öğretim üyelerimizden gelen talepleri hem de öğrencilerimizden gelen talepleri karşılıyoruz. Belediye İkram Aracımızla birlikte belirli zaman aralıklarında gençlerimize kahvaltı ikramında da bulunuyoruz.

*Milas deyince hep turizmi konuşuyoruz. Peki, Milas’da yatırımcılar için hangi sektörlerde cazibe merkezi olabilir?

-Organize Sanayi Bölgesi’nin inşa çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte ilçemiz bölgenin en önemli sanayi merkezlerinden birisi olacak. Muğla’da üretimin kalbi olacak. Bu açıdan dış yatırımcının gözde merkezlerinden bir tanesi olacak. Hem dış yatırımcının bölgeye gelerek üretimini burada yapması önemli hem de bu yatırımın buraya gelmesiyle birlikte kentte yeni istihdam alanları oluşacak, bu çok önemli. Ayrıca Milas Zeytinyağı biraz önce de bahsettiğim gibi oldukça değerli bir ürünümüz. Zeytin ve zeytinyağımızın tanıtımı noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarla birlikte Zeytinin başkenti Milas’a yakışır hizmetler üreteceğiz.