Mahmut Tolon: “Dişsiz doğan filler ‘Evrim Süreci’nin bir şeklidir!..”

Mozambik'te “Afrika fillerinin dişsiz yavru doğurmasının nedenlerine ilişkin araştırma yapan” bilim insanları, “fillerin, nesillerini insanlardan korumak için genetik bir mutasyon geçirdiğini” açıkladılar. GÖZLEM konuyu, “Evrime İnanmak” kitabının yazarı Doktor Mahmut Tolon’a sordu…
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Selin TEKİN

 

“Mozambik’te ‘dişsiz doğan filler” araştırmasının sonuçları Science dergisinde yayımlandı.

Araştırmadan çıkan sonuç, “dişsizliğe neden olan ve daha önce nadir görülen bir genetik mutasyonun, fildişi kaçakçılığı sebebiyle avlanan Afrika fili gruplarında çok yaygın bir şekilde görülmeye başlandığını” ortaya koydu.

Mozambik’teki Gorongosa Milli Parkı’ndaki dişi fillerin dişleri olmadan doğma sebeplerinin arandığı araştırmada, “hayvanların kaçak avlanmaya karşı mutasyon geliştirdiği” keşfedildi. 

Yüzde 90’ı katledildi

Mozambik’te 1977 -1992 yılları arasında süren iç çatışma sırasında orduya gelir elde etmek amacıyla fil nüfusunun yüzde 90’ı fildişi ticareti amacıyla katledildi. Dişleri olmayan hayvanlara ise dokunulmadı. Bu durum ise dişi fillerin dişsiz olma özelliğini yavrularına aktarma olasılıklarının artmasına yol açtı.

Birkaç neslin ardından bu durumun etkilerinin milli parkta yaşayan yaklaşık 700 fil grubu üzerinde hâlâ görülebildiği tespit edildi. Çalışmayı yöneten Princeton Üniversitesi ekoloji ve evrimsel biyoloji bölümünden Robert Pringle, “bunun insan müdahalesinin doğaya etkisini gösterdiğini” dile getirdi.

 

 “Evrimin esas sistemi budur”

İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin’in “Doğal seçilim yoluyla evrim” kuramını ortaya atmasından beri Dünyanın dört bir yanında başlayan “Evrim mi, Yaratılış mı” tartışmaları süregelirken, “Dişsiz doğan fil yavruları” olayını, Gazetemizin ve “Evrime İnanmak: En Anlaşılır Dilden Evrimin Kısa Özeti” kitabının yazarı Mahmut Tolon’a sorduk.

Tolon, “Evrimin birkaç milyon senede olduğu zannedilirdi. Fakat evrim, dış şartlara göre her an gelişiyor. En çok uyum sağlayan tür hayatta kalıyor” diyerek, “insanların doğaya müdahalesi sonucu nesli tükenen, mutasyona uğrayan canlılar” konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Rastlantısal olarak dişsiz hayvanların daha uzun yaşadığı ve daha fazla çiftleşebildikleri ve dolayısıyla dişsiz olanların daha fazla çoğaldığı ve dişsiz fillerin ağır bastığı evrimin gelişme sürecinin bir şeklidir. Bu bir iki nesilde olabilecek bir şey değildir ama giderek artış gösterir. Dişi olan hayvanı avlarlar, öldürürler ve dolayısıyla çiftleşemez. Rastlantısal olarak dişsiz doğan hayvan çiftleşebilir ve yavruları olur. Evrimin esas sitemi budur.”

 

Evrim / İnsan ve dış şartlar…

Evrimin dış şartlara göre her an geliştiğinin altını çizen Tolon, “Eskiden evrimin 2 bin, 5 bin, 10 bin senede olduğu zannedilirdi. Birkaç milyon senede olan bir olay diye yorumlanırdı. Evrim, dış şartlara göre her an gelişiyor. En çok uyum sağlayan tür hayatta kalıyor. Uyum sağlayan hayatta kalıp daha çok çiftleşiyor, mesele bundan ibaret” dedi ve ilave etti:

“Evrim her an olan bir şey… Bunu en güzel de covid virüsünde görüyoruz; her an değişiyor. Yeni bir memeli türün görsel olarak farklılaşması onbinlerce, yüzbinlerce yıl alıyor ama basit organel veya enzym farkları her an görülebiliyor.”

İnsanların doğal yaşama müdahalesi sonucunda her sene binlerce türün yok olduğunu belirten Tolon, “İnsan etrafı o kadar çok betonlaştırıyor, atmosfere o kadar çok karbon salıyor ki hayvanlar, bitkiler yaşayamıyor ve ölüyorlar. İnsan istilacı bir tür. Ve maalesef çevresini her an değiştiriyor. Her yıl onlarca hayvanın neslinin tükendiğini görüyoruz” sözlerine yer verdi.

 

“İnsan sayısı azaltılmalı”

“Önerim, insan sayısını azaltmak. Dünyada daha fazla insana yer yok” diyen Tolon, konuya noktayı şöyle koydu:

“Her kişinin tek bir çocuk doğurma hakkı olmalı. Yani bir karı kocanın birerden iki çocuk hakkı. Bu konuda saf tutar ve anlaşırsak, savaşlar olmadan, gıda ve su savaşları olmadan, birbirimizi öldürmeden, daha kolay ve medeni bir şekilde bu sorunlar halledilecektir.”

++++++++

 

Mahmut Tolon kimdir?

Doktor – Eğitimci – Yazar Mahmut Tolon, Kiel Üniversitesi ve Bonn Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladı. Tıp eğitimi sırasında İngiltere’de, Alman Akademik Değişim (DAAD) Bursu ile Avustralya Sidney Çocuk Hastahanesi ve ABD, Provo Utah’da Psikyatri Hastahanesi’nde çalıştı. Lübeck Tıp Fakültesi’nde dahiliye ve nefroloji eğitimi aldı. UV şuaları üzerine Bonn Üniversitesi’nde doktora yaptı. İzmir Urla’ya yerleştikten sonra, Dokuz yıl Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nda lisansüstü (Uzun Yaşam ve Uzlaşma) dersi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde doğa bilimleri lisans dersleri verdi. Sabah, Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde “Evrim konusu” başta yazılar yazdı. Halen gazetemiz Gözlem’in yazarı.

+++++++