İzmir’de stat kavgası

Türkiye’nin Çanakkale Savaşı’ndaki şehitlerin anısına yapılan ve spor tarihindeki en önemli stadyumlarından biri olan Alsancak Stadı’nın yeniden inşa edildikten sonra isminin Mustafa Denizli olarak değiştirilmesi çeşitli kesimlerce hata olarak değerlendirilirken, “Şehitlerimizin adını taşıyan ve 98 yıldır bir vefa nişanesi olarak anılan stadın isminin değiştirilmesine ne gerek vardı? Denizli’nin adı başka bir spor tesisine verilebilirdi. Biz buraya yine Alsancak Stadı demeye devam edeceğiz.” deniliyor.

İzmir kulüplerinin tarihsel gelişiminde Alsancak Stadı’nın çok özel bir yeri vardır. Göztepe, Avrupa Fuar Şehirleri Kupası’nda yarı finale kadar, Atletico Madrid maçı başta bu stattaki efsanevi maçları kazanarak çıkmıştı. Altay da Altınordu 1965 yılında Fenerbahçe ile oynadığı ve 1-0 kazandığı maçı 15 bin seyircinin desteği ile başarmıştı. İzmirspor, birinci lig tarihindeki ilk maçta Beykoz’u burada 2-1 yenmiş, Özcan Altuğ ilk gole imza atarak kulübü ile birlikte tarihe geçmişti. Karşıyaka için de Alsancak’ın önemi çok büyüktür. Balkan Kupası’nda Türkiye’yi bu statta temsil etmişti.

Paylaşım anlaşmazlığı

Alsancak Stadı’nın nasıl kullanılacağı da kulüpler arasında büyük sorun yarattı, Altay ile Altınordu’nun aralarına kara kedi girmesine neden oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı stadın mülkünün kendilerine ait olduğunu belirterek Altay ile Altınordu’nun oynayacağı maçlarda Alsancak stadı için kiralama bedeli ödemelerini istiyor. Oysa Altınordu, 1962 yılında o devirde Beden Terbiyesi Bölge Müdürü olan Bekir Ziya Eytemiz’in imzaladığı protokolle halk sahasını devretmeyi kabul etmiş karşılığında Alsancak stadından ömür boyu ücretsiz yararlanma hakkını almıştı. Kırmızı-Lacivertliler, kira ödeme talebinden vazgeçilmezse Alsancak stadında oynamayacaklarını ve Bornova Aziz Kocaoğlu Stadında maçlara devam edeceklerini bildirerek konuyu yargıya taşıyacaklarını söylüyor. Altay’ın ise Alsancak Stadını Karşıyaka ile paylaşabileceği yolunda söylentiler geliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının Altınordu ile yapılan protokole uymama konusundaki ısrarını ve niye suskun kaldığını anlayamıyorum. Statları hizmete sokarken para kazanmak ön planda olmamalıdır. Protokol gerçeği ortaya konularak yüz yıla yaklaşan mazisi ile Altınordu’ya bu stattan ücretsiz yararlanma hakkı verilmelidir. Bekliyoruz.

Loading