ABD, Suudi Arabistan, Mehmet Öz

Türkiye 32’li tuvalet kağıdının fiyatı ağırlığı altında ezilirken, bakalım her daim başka ülkelerin gündemini, ekonomisini takip ederek kıskançlık ile yaşayan, “hele ki o her şeye burnu sokan Amerika’sından” kısa kısa geçişler yapayım…

Hatırlarsanız geçmiş dönem Başkanı Donald Trump, 2017’de Suudi Arabistan’da milyar dolarlık satış anlaşması imzalamış hatta Vahabiler ile yaptığı kılıç dansı uzun süre konuşulmuştu. Anlaşmanın üzerinden bir yıl geçtikten sonra işlenen Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından toplum tarafından yapılan baskılara rağmen “ben aldığım paraya bakarım! Gerisi beni ilgilendirmez” gibi bir açıklama yapmıştı.

Bu haber ile bağlantılı olarak geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetçi Senatörler Rand Paul ve Mike Lee’nin, Demokrat Senatör Bernie Sanders’ın desteğiyle sunduğu yasa tasarısı 67’ye 30 oyla reddedildi. Amerikalı birçok Senatör Suudileri iyi iş yaptıkları bir müttefik olarak görüyor. Tabi şunu unutmamak lazım, bu kadar petrol ve paranız varsa tabi ki sizi de iyi bir müttefik olarak görürler.

Açıkçası hiç biri de demez ki Suudlar Yemen ve BAE destekli silahlı güçlere karşı İran’ın desteklediği Husiler ile savaşıyor ve Riyad bu füze savunma sistemini petrol boru hatlarının güvenliğini sağlamak için alıyor. Derler ki petrol, varil fiyatı, ekonomi…

***

Başkentte kazan kaynamaya devam ediyor. Kamala Harris’in ekibindeki istifalar son zamanlarda epey konuşulur oldu. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in, önce İletişim Direktörü Ashley Etienne, ardından Basın sözcüsü ve Baş Danışmanı SymoneSander istifa etti. Tabi dedikodular bu noktadan dallanıp budaklanıyor. Ekibini yönetemiyor mu? Başkanla aralarında bir anlaşmazlık mı var? Gibi gibi…

Amerikan seçimleri 2024’de olacak. Peki, kimler aday olacak?

Keçi geri dönecek mi? Tabii ki dönecek! Eski başkan Donald Trump seçim çalışmalarına şimdiden başladı. Büyük bir ihtimalle Cumhuriyetçi cephede karşısına çıkacak Florida Valisi Ron De Santis olacak. Demokrat kanatta ise Başkanın kendisi, her ne kadar ben bir dönem yapacağım dediyse de geçenlerde yanlış hatırlamıyorsam basın sözcüsü Jen Psaki tarafından açıklandı.

Bana göre Demokratlar cephesinde işler biraz karışık! Biden – Harris ikilisi aynı yolda yürümeye başladığında düşünülen Biden’ın bir denem yapacağı ve akabinde Harris’in adaylığını koyarak “ilk kadın başkan” olma ihtimali üzerineydi. “TheHill” tarafından yaılan anketlere göre Harris’in aday olması %13 yarışa gireceği diğer bir aday ise Michelle Obama! diğer aday adayları ise Bernie Sanders, Elizabeth Warren, CoryBooker, Michael Bloomberg, Andrew Yang ve Pete Buttigieg.

Seçimlere 3 sene kala bu konuların konuşulmasının sebebi Başkan Biden’ın sağlık sorunları! “Sleepy Joe” diyerek yaşlılığından ve evde oturup torun sevmesi gerektiğinden bahsediliyor. Diğer bir yandan Harris’in de başkanın eksikliklerini kapatamadığından Kovid19 ile mücadelenin istenildiği gibi başarılı olmaması, ekonomik düzelmenin somut adımlarla görünür olmaması.

Muhtemelen diğer bir tarafta bütün bu kaotik ortamı görüp ellerini ovuşturarak bekleyen ve geçtiğimiz haftalarda milyar dolar yatırımlarla sosyal medya şirketi kuran Donald Trump!

Sanırım size daha önce buradan Facebook davalarını aktarmış, onların seçimler ve manipülasyon ve “işaret” ettiklerinin öne çıkmasının komplo teorilerini anlatmıştım. Bu bağlamda “Keçi” kendi tarafında yapması gerekeni yapıyor!

Siyasetten devam edelim…

Amerika’nın en meşhur TV ünlüsü ve aynı zamanda cerrah olan Dr. Mehmet Öz geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçi Partiden Senatör aday adaylığını “Annem, babam Amerika’ya daha iyi bir hayat için geldiler ve bunu yaptılar. Bir kalp cerrahi olarak, yaşamın ne kadar değerli olduğunu bilirim. Pennsylvania’nın bir muhafazakara ihtiyacı var” diyerek bir video aracılığıyla adaylığını açıkladı. Washington Post’a göre Öz seçilirse Senatoya seçilen ilk Müslüman olacak diye manşet attı.

Pensilvanya’da Cumhuriyetçi Parti’de Öz’ün yarışacağı 11 aday daha var! Jeff Bartos, ABD Danimarka Eski Büyükelçisi Carla Sands, Hazine bakanlığından David Mc Cormick… Başkan Trump ve Mehmet Öz’ün arasının iyi olduğu biliniyor. Onun zamanında Beyaz Sarayda birçok komitede görev almıştı. Aday adaylığını açıklar açıklamaz Amerika’daki ermeni diasporasının yoğun karalama kampanyası ile karşı karşıya kaldı! “ANCA” adlı Ermeni kuruluş Mehmet Öz’ün Türk-Amerikalı olmasından Türkiye’de askerlik yapmış olmasına kadar birçok konuda onu istemediklerine yönelik kampanyalar başlatıldı.

Şimdilik bu kadar!

Haftaya kadar umarım hiç tanımadığınız birinden kendiniz adına çok güzel haberler alırsınız. O zamana kadar görüşmek üzere, hoşça kalın…