Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2022’de dünya ve Türk turizmi

Yazılı basın ve televizyon haberlerini dikkatle takip ediyorum, yabancı kaynaklardan turizm ile ilgili gelişmeleri de izlemeyi ihmal etmiyorum. En önemlisi de Türkiye’deki turizm camiasından güvendiğim yönetici ve yatırımcı dostlarımla görüşüyorum. Devlet yönetimindeki turizm sorumlularını da dikkatle ve tarafsız olarak izliyorum. Özellikle, Covid-19 nedeniyle yaşadıklarımız beni endişelendiriyor. Nasıl hesaplar yapmamız gerekiyor veya tahminlerin sağlıklı olması için takip edilmesi gereken yol nedir?

Bu konulara ilişkin sektörün saygın yönetici ve yatırımcılar da çeşitli açıklamalar yapıyor. Sayın Bakanın da beyanları var. Verilen beyanatlardan bazıları pek gönül açıcı değil. Devletin istatistik rakamları, Turizm Bakanlığındaki uzman arkadaşlar ve en önemlisi sektörden gelen Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un moral veren açıklamaları medyada yer almaktadır. Dünyadaki gelişmeler de ortada… Dilerim gelecek iyi olur.

Şimdi sizlerle elli yıllık tecrübelerim ışığında Türkiye ve dünya turizminin geleceğinin ne olabileceğini paylaşacağım.

Turizm sektörü 2019’da dünya ve ülkemiz için iyi bir yıl yaşadı. Bu pazara hitap eden tüm ülkeler, önemli oranda pay aldı. Neredeyse her kesin memnun olduğu bir yıl olmuştu.

Peki sonra ne oldu? Covid-19 salgını dünyayı sarstı. Ülkeler sınırlarını kapattı, seyahatler adeta durdu. Havacılık firmaları büyük zararlar etti. Sektör 2020’de adeta dibe vurdu. Maddi ve manevi kayıplar yaşadık. İki yılı geride bırakmamıza rağmen salgın hala devam ediyor. Ne zaman biteceği de belirsiz. 2021’de ise şartların hafiflemesi ile biraz da olsa yüzümüz güldü. En azından açık kalan tesisler maliyetlerini çıkardı, bazıları da az da olsa kar ettiler. Fakat kayıplar devam etti, geçmişteki mutlu eden gelirleri yaşayamadık.

Ben, istatistik tablolarına pek olumlu bakanlardan değilim. Ama onlarsız da olmaz. Dünya, bir büyük küre, her devlet ve milletin değerleri ayrı… Mevcut tabloya rağmen herkes yine de ümitli olmak istiyor. Ancak yapılan açıklamalar iç açıcı olmakla olmamak arasında gidip geliyor.

Şu an 2022 sezonu iyi olacak gibi görünüyor. AB ülkelerinin Türkiye’ye karşı tutumlarında siyasi olarak tereddütler var. Ayrıca birliğin ekonomisi salgın dolayısıyla sıkıntılar içinde. 2022 için doğru tahminler yapmak pek kolay değil.

Turist de kaygılı sektör de… Hafifleyen salgının durması için iki sene gerek deniliyor.

Sonuç olarak salgın devam ediyor, tedbirler sıklaşıyor. Turist ihtiyatlı, siyaset ve uluslararası ekonomiler ise nazik bir köprüde.

İki yılda yaşananlardan ibret alarak hazırlık yapmamız gerek. Ciddi olalım. En önemlisi halen mevcut ve ürkütücü olan husus, Türk Turizm sektörünün resmi organı TÜRSAB yönetimi ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasındaki uyuşmazlık. Sektörün iki kurumu arasında kişisel husumet, Türk turizmine çok şey kaybettirecektir. Ortak akılla, kişisel hırslardan ve anlaşmazlıklardan uzaklaşarak birleşelim. Bilmem anlatabildim mi? Dilerim öyle olur.