Black Friday’de evleri temizledik, mama aldık

Türkiye’nin en büyük online pazaryerlerinin, sosyal paylaşım platformlarından ulusal yayın mecralarına dek hemen her saniye karşımıza çıkan reklamlarıyla bir alışveriş fırtınası estirdiği ‘çılgın kasım kampanyaları’ sona erdi.

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft CEO’su Yüksel Eminoğlu, online alışverişlerde kasım kampanyaları döneminde elde edilen verileri paylaştı. Altyapı sağlayıcısı oldukları e-ticaret siteleri ve online satıcılar üzerinde yaptıkları çalışmada Black Friday döneminde en çok satış artışının temizlik ürünlerinde gerçekleştiğini belirten Eminoğlu, “Bu dönemde temizlik ürünleri satışı, bir önceki aya göre %223 ve bir önceki senenin aynı dönemine göre ise %142 arttı. Kedi ve köpek mamalarındaki talep artışı da bunu takip etti. Sevimli dostlarımız için bu dönemde verilen mama siparişlerinde %217 gibi bir artış gözlemledik” bilgilerini paylaştı.

 

En yüksek sepet artışı Manisa ve Afyon’da
E-ticarette talebi ölçmenin en etkili yolunun sepet sayıları olduğunu belirten Yüksel Eminoğlu, “Online alışverişlerde sepet toplamındaki artışlar, talebin büyüklüğünü gösterir. Bu yıl toplam satış sepet sayıları 2020 yılına göre %78 oranında arttı ve burada en büyük artış da Manisa ve Afyon illerinde gerçekleşti. 2020 yılı sepet toplamı ile 2021 sepet toplamları arasında da %178 gibi bir ortalama sepet toplam artışının gerçekleştiğini gördük. Buradaki en büyük artışlar ise Kocaeli ve Tekirdağ’da görüldü” açıklamasını yaptı. 

 

Kampanyalarda gerçekten indirimli fiyatlar mı vardı?
İndirim ve kampanyalara giren ürünleri grup bazında değerlendiklerini söyleyen Yüksel Eminoğlu, “Tekstil kategorisinde indirime giren ürün oranının %87 ile ilk sırada olduğunu gördük. Bunu %65 ile çanta-ayakkabı ve %42 ile gıda ürünleri izledi. En az indirim ise cep telefonu ve bilgisayar kategorisinde görüldü. Bu gruptaki ürünlerin sadece %4’ünde fiyat değişti. Bu hesaplamaları yaparken daha önceki fiyatlar da elimizde olduğu için bir önceki ay ile bu ay olan fiyatları kıyasladık ve yapılan sahte indirimleri de böylece göz ardı ederek tüketiciler açısından daha sağlıklı bir değerlendirme imkânı bulduk” şeklinde konuştu. 

Loading