Kuzey Ren-Vestfalya tekstil yatırımcılarını bekliyor

Son yıllarda farklı sektörlerden bir çok yabancı oyuncunun Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi’ne yatırım yaptığını hatırlatan NWR Global Business Turkey Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, bölgenin yatırımlar için giderek hazır giyim ve tekstil sektörü için cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yurtdışında yeni yatırım fırsatları yeni dönemde çok öne çıkıyor. Türkiye’nin üretim başarısını yurtdışına taşımak, yumurtaları farklı sepete koymak için çok sayıda şirketimiz arayış içinde. Bu arayışlara yanıt vermek amacıyla Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER)  NRW Global Business Turkey ile işbirliği yaparak yeni yatırım fırsatlarının hukuki ve ekonomik boyutunu masaya yatırdı.  Moderatörlüğünü YAPDER Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı çevrimiçi etkinlikte, tekstil ve hazır giyim sektörünün Almanya Kuzey- Ren Vestfalya bölgesi için yatırım fırsatları paylaşıldı.

Son yıllarda farklı sektörlerden bir çok yabancı oyuncunun Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi’ne yatırım yaptığını hatırlatan NWR Global Business Turkey Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, bölgenin yatırımlar için giderek hazır giyim ve tekstil sektörü için cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Bölgenin Almanya sanayisi içinde önemli bir yer tuttuğuna değinen Akkaya, “ Burada ağırlıklı olarak şirketler KOBİ düzeyinde. En fazla yatırım yapan yabancı ülkeler sırasıyla Hollanda ve Japonya. Yine bölgede Türk nüfusu bir hayli fazla. Almaya ve Türkiye arasındaki 36,6 milyar euroluk dış ticarette bölge söz sahibi. Bölgede yaklaşık 700 Türk şirketi var” diye konuştu.

Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Başkanı (OTİAD) Eda Arpacı, üyelerinin yüzde 90’ının üretimlerini 150 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi. Ocak-Ekim 2021’de hazır giyimin yüzde 20’sinin, tekstilin ise yüzde 25’inin kendi üyelerince karşılandığına dikkat çeken Arpacı, yılsonunda 1, 5 milyar dolarlık ihracata ulaşacaklarını söyledi. Markalaşma yolunda ilerlediklerinin altını çizen Arpacı, “ Son günlerde hammadde maliyeti ve tedarik sorunu yaşıyoruz. Lojistik maliyetleri artıyor. Talepler değişiyor. Öngörülemez ve istikrarsız kur, kısa vadede olumlu gözükse de, orta ve uzun vadede etkisi zayıflayabilir” diye konuştu.