Zeytinyağı ihracatında bu yılın hedefi 50 bin ton

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) tarafından düzenlenen “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarım: Zeytinin Geleceği” isimli çalıştay ve “EZZİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” Swiss Otel İzmir'de gerçekleştirildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İklim krizine karşı yeni bir ekonomik büyüme stratejisi sunan Avrupa Birliği (AB) Yeşil Mutabakat sürecinin özellikle Türk zeytin ve zeytinyağı sektörüne etkilerinin ele alındığı çalıştay, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve sektörde faaliyet gösteren paydaşların katılımlarıyla yapıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle  “Ülkemiz bu yıl 235 bin ton zeytinyağı üretti. Bu alanda geçtiğimiz yıla göre yüzde 32’lik bir artış var. Sektörümüzün yılın ilk 11 ayındaki ihracatı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 12 artışla 270 milyon dolara ulaştı. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke, 52 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri, 38 milyon dolarla Almanya ve 28 milyon dolarla Irak oldu. Zeytin ağacının ana vatanı olmak, Küresel iklim değişikliklerinden  Zeytinin sonradan taşındığı diğer ülkelere nazaran daha az etkilenmek anlamına geliyor. Son 10 yıldır en fazla üretim yapan İspanya, İtalya ve Yunanistan’ı küresel iklim değişikliği oldukça etkiliyor. Belli bölgelerde artık var-yok yılları söz konusu. Bizim ülkemizde ise, üretim noktasında makas giderek daralıyor. Bu, son derece ümit verici bir gelişme. İspanya 1 milyon 403 bin ton üretimle birinci, İtalya 371 bin ton ile ikinci sırada. Ülkemiz ise üretimde bu ülkelerin ardından üçüncülükte yarışıyor.  Diğer ülkelerin rekoltesinde yaşanan bu düşüşler, Ülkemiz için ciddi bir fırsat sağlıyor. Nokta atışı olarak, Tedarik sıkıntısı yaşanan bu ülkelerden ürün alan pazarlara erişme imkanına sahibiz. Zeytinyağı ihracatımızda bu yıl 50 bin tonu hedefliyoruz” dedi.

İhracatçılardan beklentilerini dile getiren Gülle, “Mümkün olduğunca dökme zeytinyağı ihracatı yerine, ambalajlı ve markalı ihracata yönelmeleri. Özellikle küresel anlamda sorun yaşanan bu yılda, Bu fırsatı değerlendirmeli ve pazarlara kendi markalarımızla ulaşmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Üretim artışı ve istikrarlı üretim vurgusu

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er ise ağaç başına verimlilikte Türkiye’nin rakip üretici ülkelerin gerisinde kaldığına dikkat çekerek, “Dünya zeytin ağaç varlığı bakımından, İspanya 330 milyon ağaç varlığıyla ilk sırada yer almaktadır. Ülkemiz 193 milyon ağaç varlığıyla 2. Sırada yer almasına rağmen, sofralık zeytin üretiminde yıllara göre 2. ve 3. Sıralarda, zeytinyağında ise 3. Ve 5. Sıralarda yer almaktadır. Ülke olarak bizim dünya zeytin ve zeytinyağı ticaretinde daha fazla söz sahibi olmamız ve ihracatta sürekliliği sağlamamızın yolu üretim artışından ve istikrarlı üretimden geçmektedir” sözlerine yer verdi.

“Zeytinyağında yüzde 8 olan KDV, yüzde 1’e indirilsin”

Beklentilerinin çiftçinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve ürün fiyatlarının rakip üretici ülkelerle uyumlu hale getirilmesi olduğunu belirten Er sözlerine şöyle devam etti:

 “Ülkemiz zeytinyağı üreten ülkeler arasında kişi başına en az tüketen ülke konumundadır. Toplam tüketimimiz 140-150 bin ton civarında tahmin edilmektedir. Kişi başı tüketim 2 kilogramın altındadır. Üretici ülkelerden Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerde kişi başına zeytinyağı tüketimi ise 10-15 kg arasında değişmektedir. Sektör olarak hedefimiz Türkiye’deki zeytinyağı tüketimini kısa vadede 5 kg seviyesine çıkarmak olup, bu hedefe ulaşılabilmesi için sağlık iksiri ve şifa kaynağı olan zeytinyağında yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi tüketimin arıtılması için önem arz etmektedir” diye konuştu. Er, önümüzdeki yıllarda üretici ve ihracatçıların daha fazla desteklenmesi ve beklenen üretim artışının gerçekleşmesiyle birlikte ihracatın ilk fırsatta 1 milyar dolara, daha sonra 1,5 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini aktardı.

Konuşmaların ardından Ali Ekber Yıldırım moderatörlüğünde İklim Değişikliği ve Zeytincilik Sektörüne Etkileri isimli oturum düzenlendi. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Genel Müdürü S. Güngör Şarman, FAO Türkiye Temsilci Yrd. Dr. Ayşegül Selışık, İstanbul Bilgi Üniversitesi DTÖ Kürsüsü Başkanı Dr. N. Pınar Artıran, Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele ve Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yrd. Musa Demir oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun ardından Prof. Dr. Emre Alkin, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Ekseninde Türkiye Ekonomisini değerlendirdi. Çalıştayın ardından 2020 yılında en çok ambalajlı zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapan ihracatçılar ödüllendirildi.

***kutu***

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

“Ambalajlı Zeytin” kategorisinde ödül almaya hak kazanan firmalar şöyle:

Eker Gıda           

Maroli Gıda

Yunuslar Tarım 

Zer Yağ

Günkar

Toprak zeytin zeytinyağı             

Aydona Gıda

Agme Gıda        

Saltay   

Alrayyan Gıda

“Ambalajlı Zeytinyağı” kategorisinde ise şu firmalar ödüllendirildi:

Savola Gıda

Kozmopolitan Gıda

Yonca Gıda

Verde Yağ 

Alhatoğlu Zeytincilik 

Ticaret ve Sanayi Kontuvarı

Zer Yağ

Küçükbay Yağ

Poyraz Zeytinyağı

A.Kuartet Gıda