Türkiye’nin İlk Kentsel Temiz Enerji Uygulamaları İdeathonu İzmir’de Düzenlendi

Temiz enerji ve temiz teknoloji üretim ve kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye’nin ilk Kentsel Temiz Enerji Uygulamaları İdeathonu; İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 04 - 05 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Ülkemizin ve yakın coğrafyasının temiz enerji sektöründe üretim merkezi haline gelmesini ve İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen BEST For City açık inovasyon yarışmasını CASY takımı “Color Of The Wind” Projesi ile kazandı. Etkinlikte temiz enerji teknolojilerinin yaratıcı tasarım fikirleriyle geliştirilip kent içinde yaygın şekilde uygulanabilmesine yönelik yenilikçi projeler geliştirildi. Geliştirilen projelerle temiz enerji dönüşümünün kültürel değişim boyutunun da ele alınması hedeflendi.

Etkinliğin ilk gününde, GreenPlatform’dan Bora Cenk ÖZDEMİR, New World Wind’den Luc Eric KRIEF ve Hazar TAHER ve Creative Business Network’den Rasmus Wiinstedt TSCHERNING katılımcılara Kentsel Temiz Enerji Uygulamaları konusundaki küresel gelişmeleri aktardı.

Açık inovasyon etkinliğinde, katılımcılar 24 saat boyunca yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek için takımlar halinde çalışırken, sektör firmaları ve akademisyenler de mentorluk desteği ile takımlara katkı sağladı.

15 takımın projeleri; Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper KALAYCI, İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Daire Başkanı Şükran NURLU, İzmir Kalkınma Ajansı YDO Koordinatörü H.İ. Murat ÇELİK, Prof. Dr. Azize AYOL, Doç. Dr. Ceylan ÖNER, Doç. Dr. Onur MENGİ ve Doç. Dr. Fehmi Görkem ÜÇTUĞ’ dan oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Birincilik ödülünü CASY takımı “Color of The Wind” projesi ile, ikincilik ödülünü RE-THOUGHT takımı “Malzeme Bankası Ağı” projesi ile ve üçüncülük ödülünü BIOMC takımı “Sıfırla” projesi ile kazandı.

Kazanan takımlara ödülleri İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat AŞKAR, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil TUGAY ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Daire Başkanı Şükran NURLU tarafından verildi.  

Karşıyaka Belediyesi Başkanı Dr. Cemil TUGAY ödül töreninde yaptığı konuşmada; dirençli kent yaratmanın ekonomiyi şehir çapında ve ulusal düzeyde yeniden canlandırma, yeni işler yaratma ve yaşam kalitesini iyileştirme fırsatı olduğunu söyledi. Dirençli kent yaratmanın ana hedeflerinden bir tanesinin de kentlerdeki enerji dönüşümünü gerçekleştirmek olduğunu belirten TUGAY, Best For Energy Projesi kapsamında düzenlenen İdeathon etkinliğinde kentlerin enerji dönüşümü hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak fikirler üreten tüm ekiplere teşekkür etti.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat AŞKAR konuşmasında BEST For Energy Projesi ve Yaratıcı Ekonomi ve Uygulama Merkezi’nin, temiz enerjiyi ve yaratıcı endüstrileri birleştiren teması ile BEST For City İdeathonu’nu dünyada birçok şehirden önce İzmir’e sunmuş olduğunu söyledi. Gençlerin, temiz enerjinin geleceğini inşa ederken kültür ekonomileri ve yaratıcı endüstrilerin gücünü en iyi şekilde kullanmanın önemini fark ederek ayrılmasının bu etkinliğin en değerli hediyesi olduğunu belirtti.

İzmir için İzmir Kalkınma Ajansı tarafından belirlenen Yeşil ve Mavi Büyüme vizyonu için gerekli sosyo-ekolojik dönüşümün, temiz enerjiyi hayatımızın her alanına entegre edecek uygulamalarla mümkün olacağı öngörülüyor. BEST For City etkinliğinde üretilen yaratıcı fikirlerin, bu dönüşüme yönelik ilk tohumların atılmasını sağlaması bekleniyor.

Loading