ODS Consulting Group Ege’deki fırsatlara dikkat çekti

Sanayi ve tarımda önemli merkezlerden biri olan Ege Bölgesi, günden güne artan yatırımlar ile Türkiye’nin parlayan noktası konumunda yer alıyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sektörün lider oyuncuları arasında yer alan ODS Consulting Group, Ege’de öne çıkan sektörler ve yatırım alanlarının yanı sıra KOBİ’lere sağlanan desteklere de dikkat çekti. Ege Bölgesi’nde, tarıma dayalı sanayi kollarında tekstil, konfeksiyon, gıda, tütün ve yem sanayisinin en önemli işkolları arasında bulunduğunu kaydeden Onur Seçkin, bunların dışında, demir-çelik, petro kimya, otomotiv, çimento, ayakkabı, gübre, tarım makineleri ve seramik sanayisinin iç ve dış pazara yönelik olarak üretim yaptığını belirtti.

“Ekim ayında rekor”

İhracat danışmanlığı alanında fark yaratan çalışmalara imza attıklarını belirten Seçkin, “Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 1 milyar 255 milyon 634 bin dolarla 80 yıllık tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracatını gerçekleştirdi. Danışmanlık yaptığımız sektörlere baktığımızda; en yüksek ihracat gerçekleştirilen ilk üç sektör, kuru meyve ve mamulleri, demir ve demirdışı metaller ile hazır giyim ve konfeksiyon olarak sıralandı. Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir ihracatının en yoğun yaşandığı Ekim ayında, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 130 milyon dolarlık ihracatla EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında zirvede yer aldı. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Ekim ayında 128,5 milyon dolarlık ihracatıyla ikinci en fazla ihracat yapan birlik oldu. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ise Ekim ayında 105 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.” dedi.

“618 milyon dolarlık sanayi ürünü ihraç edildi”

Diğer sektörlerdeki duruma da değinen Seçkin, “Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Ekim’de, geçen yılın aynı ayında 32 milyon dolar olan ihracatını 83 milyon dolara çıkararak rekor kırdığını görüyoruz. Bunun 53 milyon dolarlık bölümü, yağlı tohumlar sektörü tarafından gerçekleştirildi. Ekim ayında EİB üyeleri 618 milyon dolarlık sanayi ürünü, 544 milyon dolarlık da tarım ürünü ihraç etti. Egeli maden ihracatçıları, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24’lük artışla 92,8 milyon dolar dış satım yaptı.” şeklinde konuştu.

“Bölgede yatırımcılar adına birçok olanak var”

Onur Seçkin, İzmir’deki organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, yatırımcılara birçok olanak tanıdığını belirtti ve ekledi: “Türkiye’nin en yüksek ticaret hacmine sahip ikinci serbest bölgesi, İzmir’deki Ege Serbest Bölgesi’dir. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi bilişim ve yüksek teknoloji yatırımları için avantajlar sunarken jeotermal kaynaklara ve rüzgar enerjisi potansiyeline sahip İzmir’de, alternatif enerji kullanımına ve çeşitlik sektörlere yönelik yatırımlar yapılıyor. Ege Bölgesi’nin gelişmekte olan iş hacmine ve yatırımlarına KOSGEB, TÜBİTAK, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları gibi devlet kurumlarından destekler sağlanıyor. Ege Bölgesi özelinde destekler; İzmir Kalkınma Ajansı, GEKA, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından veriliyor. Dönemsel olarak açılan desteklerse, bölgenin ihtiyaçlarına göre belirleniyor.”

“İşe alımlarımız Ege’de yoğunlaşıyor”

200’ü aşkın profesyoneli bünyesinde barındıran ODS Consulting Group’un Ege’ye istihdam anlamında yatırımlarını artırdığını belirten Seçkin, “Ofis yapılanmamızı tamamladık. 2021 yılının ikinci yarısıyla birlikte işe alımlarımız da Ege’de yoğunlaşıyor. 32 hibe danışmanlığı, 6 yatırım teşvik belgesi, 3 KVKK danışmanlığı, 17 ihracat danışmanlığı, 7 işe alım danışmanlığı ve 5 ajans danışmanlığı olmak üzere; son bir yıl içinde Ege Bölgesi’nde 70 projede hizmet verdik. Bölgedeki birçok kuruluşla da temaslarımızı sürdürüyoruz. İzmir, Denizli, Manisa ve Muğla’da çözüm ortaklarımız bulunuyor. İzmir’de bölüm yöneticilerimiz ve kıdemli iş geliştirme danışmanlarımız ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yakın zamanda kadromuzu büyüterek güçlendireceğiz. İzmir’de büyüyen firmaların tercihi ve yüksek prestiji olan WITHCO Coworking ofis ile yapılanmamızı büyütüyoruz.” dedi.