İKKB, ‘Işıldayan Kadınları’ ödüllendirildi

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) tarafından Işılay Saygın anısına bu sene ikincisi düzenlenen "Işıldayan Kadınlar Ödül Töreni’nde, yılın ışıldayan ve umut veren genç kadın siyasetçisi, yılın ışıldayan projesi, yılın eğitim ve sanat dalında ışıldayan kız öğrencileri ödüllendirildi.

İzmir Kent Konseyi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını yapan İKKB Başkanı Huriye Serter,  “Bugün çok özel bir gün. Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verildiği gün. Bugün Işılay Saygın’ı anmak için onun adına düzenlediğimiz ödül töreninin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirdiğimiz törenimizi bugün yüz yüze yapmanın, yan yana can cana olmanın sevinci var içimizde” dedi.

 

“Işılay Saygınlar çoğalsın diye…”

 

Işılay Saygın ile tanışma hikayesini anlatan Serter, “Üniversiteyi yeni bitirdiğimde davet edildiğim bir ev toplantısında Işılay Saygın’ın konuşmasını dinledim. Hayata dair hiçbir şey bilmediğim o dönemde, kadınlar için söyledikleri, kadınları örgütleyişi, enerjisi beni çok etkilemişti. Sonradan fark ettim ki onun liderliğini rol model almışım. İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Başkanı iken bir etkinlik için kendisini davet etmiştim. Kürsüde yaptığım konuşmada kendisini rol model aldığımı söyledim. Saygın, ‘Kadınlar adına ne yapabilirsen devam et, bu sana öğüdüm olsun’ dedi. Bir başka görüşmemizde de ‘Işılay Saygınlar çoğalsın’ demişti. Biz bu ödül törenini Işılay Saygınlar çoğalsın diye gerçekleştiriyoruz. Bu programın sürdürülebilir olmasını gönülden istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Ödüler sahiplerini buldu

 

Açılış konuşmaları ve İKKB üyelerinin Işılay Saygın’a dair anılarının paylaşılmasından sonra yapılan ödül töreninde Işılay Saygın’ın kurucusu olduğu Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği’nin desteği ile kültür sanat dalında yılın Işıldayan Kız Öğrencileri ödülünü Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Tuana Lina Başak ve Sueda Esebalı, ödüllerini Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği Başkanı Gülsüm Ormancı’dan aldı.

 

İKKB üyesi derneklerin katılımına açık olan Işıldayan Proje ödülünü ise Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi’nin Engellilere Yönelik Okul Projesi kazanırken, ödülü İKKB Geçmiş Dönem Başkanı Sema Övgün’ün elinden Türk Kadınlar Birliği Urla Şube Başkanı Ayşe Başkanoğlu aldı. Işıldayan Genç Kadın Siyasetçisi ödülünü ise Özüm Özdemir kazanırken, ödülünü geçen yıl bu ödülü kazanan Buca Belediyesi Meclis Üyesi Merve Doğan verdi.