Başarının adresi: İzmir B.Ş.B.

Adı: Ersan Odaman. Esas mesleği Şehir Plancısı. Ama o bir spor aşığı. Uzun yıllardır spor planlamacılığı yapıyor. Bornova Anadolu Lisesi’nde hem voleybol oynadı, hem de 14 yıl başkanlığını yaparak, bu takımı amatör kümeden Efeler Ligi’ne yükseltti. O’nun spordaki hünerlerini iyi bilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Spor Daire Başkanlığına getirdi ve Odaman ile İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), pek kısa zamanda pek çok branşta, hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da ses getiriyor. Kadınlar hentbolda ve Avrupa kupasında son 16 takım arasına girmeyi başardı. Avrupa EHF Kupası’nda son 16 takım arasına girmeyi başardı. İBB’nin branş branş başarı dökümü şöyle:

İBB, 2021 yılını, hem bireysel, hem de takım sporlarında önemli başarılar yakalayarak kapatıyor. Bireysel dallarda, 74’ü altın, 50’si gümüş, 63’ü bronz toplam 187 madalya kazanmayı başardı. Buz pateni, 17 altın, 14 gümüş, 12 bronz ile ilk sırada. Judoda 14 altın, 2 gümüş, 10 bronz madalya var. Teniste de 21 madalya kazanıldı. Yüzmede 21, Triatlonda 19, atletizmde 18, güreşte 18, tekvandoda 11, okçulukta 9 madalya elde edildi.

Engellilerde büyük başarı

Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Süper Lig’de 17 yıl aradan sonra şampiyonluğa ulaştı. Hentbol Takımı, şampiyonlukların gediklisi Beşiktaş’ı yenerek Türkiye Kupası’nı müzesine götürdü. Kadınlar Su Topu Takımı, Türkiye Kupası’nda şampiyonluğu kazandı. Erkekler U17’de federasyon kupasını aldı. İBB, İzmir’de sporu kalkındırmak için 11 ayrı tesiste, 25 farklı branşta, 80 eğitmen ile yaz ve kış spor okullarında 3 ay içerisinde toplam 15 bin 917 çocuğa spor eğitimi verdi. İzmir’in 3 farklı mahallesi, Altınordu, Gaziemir Emrez ve Bornova Meriç’te kurulan portatif havuzlarda 2 bin 979 çocuğa yüzme öğretildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, spor yolunda nice başarılar…