Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2022’de turizmi bekleyen tehlikeler

Evet, Aralık ayına girmemiz ile birlikte 2021 yılının son günlerini yaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tam beş defa geliri ve gelen turist sayılarını revize etti. Bakalım son tahminler ne kadar olacak? Bunlar, eldeki kısıtlı verilerle ortaya çıkacak tahminler olacaktır.

Unutmayalım, Türkiye’nin döviz ihtiyacının yüzde 30-35’ini turizm sektöründen geliyor. En önemlisi de katma değer olarak, sektörler arasında dövizi lehine çevirebilen en kazançlı sektör, turizmdir.

Bunun yanında konum ve tesis zenginliği yönünden de Akdeniz bölgesinde rekabet imkânı çok yüksektir ve yatak kapasitesi kalitelidir. Öncelikle Antalya, Muğla ve İstanbul bu kapasitenin yaklaşık yüzde 60’ına sahiptir. Yatırımları sürdürebilir kılmakta ve döviz gelirini de artırmaktadır. Türkiye turizm sektöründen en yüksek kazancı 2019 yılında elde etti. Ancak 2020’de başlayan “Covid-19” salgınının hala devam etmesi nedeniyle Mart ayından bu güne kadar maalesef birçok sıkıntı yaşandı. Sektör, 2021 yılında biraz toparlanmış olsa da yaşanan bazı kayıpların telafisi mümkün görünlüyor.

2021 yılında sektörün az da olsa toparlanması tecrübemiz ve cesaretimiz sayesindedir. Bunun yanında alınan bazı tedbirlerin faydalı olduğu ise inkâr edilemez. Özellikle “Güvenli Turizm Sertifikası”, takdir edilen bir husustur. Yapanları kutlarım. Bu arada sektörde kullanılan kredilerin bir kısmının taksitlerinin yeniden düzenlenmesi ise çok yerindedir. Zira bazı tesislerin kapalı olması konunun vahametini ortaya koymaktadır.

Gelecekteki tablo

Peki ne olacak, iş nereye gidecek? Zira salgın sürekli yeni varyantlarla ortaya çıkıyor. Bu da en az iki sene daha bütün dünya bu “Canavar” salgınla yaşayacaktır. Durum ciddidir. Adeta yaşam savaşı ve ekonomik savaş içindeki bir dünyada turizm yapacağız. Bu nedenle “Şu kadar arttı, bu kadar ülkeyi geçtik” laflarını söylemek yanlıştır. Bunları bırakınız. Gelecek günlerin tahmininden önce alınması gereken destek ve tedbirleri, sağlık kuralları ve korunma tedbirlerini, dijital dünya imkânlarıyla yapmamız gereken düzenlemeleri düşünelim.

Turist salgının imkân verdiği nispette nasıl olsa gelecektir. Türkiye bugün turizm piyasasının yeni aktörü değildir. Bu pazarın önemli bir oyuncusudur. Geçen iki yılın eksik ve gediklerini değerlendirelim, dünya rakiplerimizin aldıkları tedbirleri iyi takip edelim. Gereken bütün ihtimam ve ciddiyeti gösterelim.

2022 için personel eğitimi gerekmektedir. Tesisler için yeni destek programları, kredi olarak temin edilmelidir. Hijyen ve dijital imkânlar geliştirilmelidir. Tedbirler iyice anlatılmalıdır. Güvenlik sertifikasının geliştirilmesi olumludur. Ancak en önemli konu sektör içindeki geçimsizlikler, karşılıklı ithamlardır ve Bakanlık ile sektör arasındaki sorunlu tablo ümitsizlik vermektedir. Unutmayalım dünyanın en fazla takip edilen ülkesiyiz. Siyasi ilişkilerimiz konusunda, uluslararası ve ekonomik alanda sıkıntılarımız var. Özellikle AB ülkeleri hem rakip hem de müşterimizdir. Bir kısmı ise adeta hasmımız olmuşlardır. Pazarımız, Almanya, Rusya, Polonya, İngiltere, İran ve Arap ülkelerinde sıkışmıştır. Sonuç? 2022’de çok dikkatli bir politika ve strateji izlememiz gerekmektedir. Bilmem endişelerimi anlatabildim mi?